Изтича важен срок за собствениците на герани
На 28 ноември изтича срокът за регистрация на водовземни съоръжения - кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи. Срокът веднъж вече е бил удължаван.Задължението за регистрация е изцяло на собственика или ползвателя на имота, в който е изградено водовземного съоръжение, поясни за БНР инж. Десислава Войводова, главен експерт в дирекция "Управление на водите" на МОСВ.
Кладенецът трябва да се регистрира, независимо дали се ползва. Задължението за регистрация не отпада, уточни тя.
Ще има два отделни регистъра – за съоръжения, използвани за собствени потребности и за такива, които се използват за стопански цели.
Допуска се и подаване на заявление онлайн. Не е нужно да се посещава съответната басейнова дирекция. Заявленията могат да се подават и до кметовете и кметските наместници, които ще ги препращат на басейновите дирекции, посочи инж. Войводова.
20 000 са заявленията за четирите басейнови дирекции до момента. Най-значителен брой регистрирани съоръжения има в Дунавския регион.
Законодателството предвижда глоби, които за обикновените граждани са ниски в сравнение с тези за фирмите, допълни експертът.
Лимитът за ползване от водовземните съоръжения е до 10 кубика вода на денонощие за физическите лица. На този етап не се изисква монтиране на водомери.
"Едно домакинство използва за битови нужди много по-малко за месечно потребление. На този етап не е предвиден конкретен контрол", коментира инж. инж. Десислава Войводова.