Известните българи, които изгубихме през 2022 година
2022 г. беше годината, в която България трябваше да се сбогува с известни журналисти, университетски преподаватели, хора на културата и изкуството, както и политически фигури.
Припомняме си за тях в края на годината, пише "Булевард България".
Нери Терзиева (21 февруари 1952 - 2 юни 2022)
Нери Терзиева - едно от любимите лица на Българската национална телевизия - почина на 70-годишна възраст.
Кариерата ѝ на журналист започва още през 1975 г. в Пловдивския телевизионен център. От 1990 до 1993 г. тя е продуцент и водещ на новинарската емисия "По света и у нас“ заедно с Асен Агов. Била е и програмен директор в Българската национална телевизия, както и основател и директор на Ефир 2.
По време на мандата на президента (1997-2002 ) Петър Стоянов, Терзиева беше негов прессекретар.
Тя е автор на сценария на филма "Откраднати очи“, посветен на "възродителния процес“ в България.
След края на мандата на Петър Стоянов Нери Терзиева бе директор "Публични комуникации" в "Овергаз Инк". Завърна се към телевизията в периода 2015-2019 г., когато ръководеше телевизия BIT.
Астор (18 ноември 1943 - 15 май 2022)
Големият илюзионист Астор почина на 78-годишна възраст.
Антраник Шаварш Арабаджиян, както е неговото истинско име, беше е единственият илюзионист в Европа, който е награден със "Златен Оскар" от Международното братствто на маговете през 1981 г.
В кариерата си е правил хиляди представления по целия свят. Той е носител и на наградата "Икар" на Съюза на артистите в България в категорията "Вариететно изкуство" за атрактивност и оригиналност на илюзионния номер "Али Баба".
Марин Марковски (22 декември 1948 - 7 април 2022)
Известният адвокат Марин Марковски почина на 73-годишна възраст. Той бе един от най-търсените специалисти по наказателно право в България, който защитаваше обвиняеми по знакови дела.
През последните три десетилетия работи по ключови процеси - включително по делото за убийството на Андрей Луканов, смъртта на сестрите Белнейски, заложническата криза в банков клон в Сливен от 2011 г. и др.
Практиката му на адвокат започва още през 1975 г. Марковски беше и много често търсен от медиите заради експертизата си в наказателното право, като даваше коментари по случаи с разследвания на тежки престъпления.
Антоний Гълъбов (30 януари 1964 - 20 септември 2022)
Едва на 58-годишна възраст внезапно си отиде един от най-известните и уважавани социолози на България - проф. Антоний Гълъбов.
Той беше преподавател по политически науки в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и в Нов български университет.
Доктор по социология с дисертация на тема "Етническа идентичност и етнически конфликти", Гълъбов започва кариерата си първо в Научноизследователския институт за младежта, а от 1991 г. – в Института по социология към БАН, където е старши научен сътрудник. От 1998 г. е експерт в "Прозрачност без граници“.
Любомир Милчев-Денди (16 септември 1963 - 27 март 2022)
Журналист, писател, преводач и светски хроникьор - Любомир Милчев-Денди почина на 58-годишна възраст след месец в кома.
Завършил е "Културология" и "Българска филология" в Софийски университет "Климент Охридски", а по-късно специализира в университетите в Хайделберг и Бохум. За две години е главен редактор на културно-информационния справочник за София "Градът".
Превежда "Кант и проблемът на метафизиката" и е автор на книгите "Проглеждането на гледката", "Далматинецът Марципан", "Комедиантите", "Светлописи" и "София Енигма - Стигма."
Антоанета Приматарова (1954 - 16 март 2022)
Антоанета Приматарова беше зам.-външен министър на България до 1999 г. и зам.-главен преговарящ на България при кандидатстването на страната за членство в Европейския съюз.
Дипломат, преподавател и преводач на художествена литература, Приматарова бе активно ангажирана с процеса на присъединяване на България към ЕС. Тя беше и посланик на България към ЕС до 2001 г., а в последните две десетилетия беше програмен директор в Центъра за либерални стратегии.
Величко Минеков (13 октомври 1928 - 2 август 2022)
Известният български скулптор Величко Минеков почина на 93-годишна възраст.
Той е автор на доста от известните монументи в България като лъвовете на стълбищата пред Съдебната палата в София, паметника на Съединението в Пловдив, ротондата на Централна гара в София, паметника на Владимир Димитров-Майстора на "Шипка" 6 и др.
Неговият син Велислав Минеков, който също става скулптор, в момента е служебен министър на културата.
Екатерина Йосифова (4 юни 1941 - 13 август 2022)
Българската поетеса Екатерина Йосифова си отиде на 81-годишна възраст.
Тя е автор на редица стихосбирки. Поезията ѝ е превеждана и публикувана на много езици в антологии и литературни издания в Австрия, Великобритания, Германия, Гърция, Индия, Русия, САЩ и други държави.
Георги Господинов я описва като "една от най-големите ни български поетеси, деликатна анархистка. Имаше нетукашно изящество, възторг и елегантност, острота също, радост за другите, грижа за по-младите".
Десислав Чуколов (22 декември 1974 - 8 март 2022)
Зам.-председателят на партия "Атака“ Десислав Чуколов почина след тежко боледуване на 47-годишна възраст.
Той беше един от най-доверените съмишленици на Волен Сидеров.
От учредяването на ПП "Атака“ е член на Централния сбор на партията и неин заместник-председател от 2005 г. Бил е депутат в Европейския парламент, както и народен представител в 40-ото, 41-ото, 42-ото, 43-ото и 44-ото Народно събрание.
Антон Дончев (14 септември 1930 - 20 октомври 2022)
Авторът на "Време разделно" акад. Антон Дончев почина месец след като навърши 92 години.
Дончев е автор на няколко исторически романа - от "Сказание за времето на Самуила", издаден през 1961 г., до "Сянката на Александър Велики" от 2016 г. По негови сценарии са заснети няколко филми и сериали.
Носител е на орден "Стара планина" първа степен, връчен от Георги Първанов. Писателят беше част от инициативния комитет, който излъчи Първанов за втори мандат. Дончев участваше и в комитета, който през 2021 г. подкрепи Румен Радев за нов мандат.
Йовка Йовчева (16 ноември 1976 - 28 октомври 2022)
Журналистката от Дарик Радио Йовка Йовчева си отиде само на 46 г. след дълга битка с онкологично заболяване.
Водещата на предаването "РеАктивно" и "Кой говори?" е майка на три деца.
С 25 години опит в медиите, Йовчева е работила в БТА и Нова ТВ, преди да се присъедини към екипа на Дарик.
До последно колегите и близките ѝ водеха кампания за събиране на дарения, за да може лечението ѝ да продължи.
Васко Начев ( - 22 септември 2022)
Васко Начев почина внезапно през септември 2022 г. Той беше енергиен експерт с богат професионален опит.
Начев беше един от най-добрите български познавачи на бизнеса с нефт и газ, специалист с международно признание, ерудит, един от просветените българи, противник на руските енергийни зависимости.
Работил е като консултант по проучване и добив на нефт и газ в различни държави от Близкия Изток, Египет, Казахстан и последно в Индонезия. Автор е на редица статии и анализи, отнасящи се до нефтения и газов сектор както у нас, така и в международен план.
Камен Костадинов (26 септември 1970 - 28 август 2022)
Дългогодишният член на Централното оперативно бюро на ДПС Камен Костадинов почина от инфаркт малко преди да навърши 52 г.
Роден през 1970 година в Шумен, той бе депутат на ДПС в 40-ото, 41-ото, 42-ото, 43-ото и 44-ото Народно събрание.
Костадинов беше водач на листите на ДПС от Великотърновския и Врачанския регион по време на активната си политическа кариера. Дълги години той беше член и на Изпълкома на Българския футболен съюз.
Той бе сред близките фигури до почетния лидер на партията Ахмед Доган.
Иван Черкелов (16 януари 1957 - 19 юли 2022)
Режисьорът Иван Черкелов си отиде на 65 години.
Българското кино наследи от него филми като "Парчета любов", "Търкалящи се камъни", "Стъклени топчета", "Обърнатата елха", с който печели награда на журито в Карлови Вари, и др.
Той е син на големия български актьор Георги Черкелов и е завършил кинорежисура в класа на Георги Дюлгеров през 1982 г.
"Уникалното кино на Черкелов е колкото монотонно, толкова и въздействащо. В него радостта не е често срещана, но пък е радост да го гледаш", пише Филмотечно кино "Одеон" по повод творчеството на покойния режисьор.
Анастас Стефанов (1987 - 25 август 2022)
Политологът почина едва на 35-годишна възраст след тежко заболяване.
Анастас Стефанов беше съосновател на изследователския център "Тренд" и един от водещите млади анализатори на българските политически процеси.
Той беше управител и съосновател на социологическата агенция, създадена през 2016 г. в партньорство Димитър Ганев и Евелина Славкова.
Атанас Стефанов е завършил политология в СУ "Св. Климент Охридски". Участвал в различни политологични изследователски проекти, касаещи българския преход.
Анахид Тачева (15 октомври 1940 - 18 ноември 2022)
На 82 г. почина Анахид Тачева - една от най-известните водещи на новинарската емисия "По света и у нас" от 60-те години насам.
Тачева става говорителка в Българската телевизия, след като печели конкурс през 1962 г. По-късно анонсира различни предавания и води церемонията на музикалните награди "Златният Орфей".
Тя е съпруга на известния актьор Коста Цонев между 1958-1964 и 1969-1973 г.
Неин син е покойният журналист Димитър Цонев - водещ на новини, публицистични предавания и бивш правителствен говорител по време на кабинета "Сакскобургготски".
Георги Димитров (5 май 1948 - 25 декември)
На Коледа се сбогувахме и с Георги Димитров - големия треньор по лека атлетика.
Той започва спортната си кариера като състезател по хвърляне на копие. Най-голямото му постижение като треньор е олимпийската титла на 100 метра с препятствия на Йорданка Донкова в Сеул през 1988 година.