© Varna24.bg | | Давностният срок за плащане на снимките от КАТ да бъде увеличен от 2 на 5 или 10 години. Тази идея беше предложена по време на семинар за пътна безопасност в Смолян. Това е единственият начин да се справим с шофьорите, които се укриват и отказват да си плащат санкциите от камерите, съобщи пред "Монитор" зам.-директорът на Главна дирекция "Охранителна полиция" Алекси Стратиев.Проверка показа, че голяма част от нарушителите в момента са започнали да се укриват от районните инспектори, които ги търсят на адресите им, за да им връчат електронния фиш. Отиването на полицай при джигитите е една от крайните мерки. Преди това КАТ изпраща писмо с обратна разписка по пощата, в което се съдържа глобата, която нарушителят дължи. Когато писмото не бъде получено, то се връща обратно в "Пътна полиция" и издирването започва от кварталния.
Когато и той не открие джигита, в Закона за административните нарушения и наказания се посочва, че електронният фиш може да се превърне във влязло в сила наказателно постановление и глобата да се събере с данъците. От МВР обаче обясниха, че връзката между НАП и КАТ все още не е осъществена навсякъде в страната, от което печелят единствено нарушителите. Така например Пътна полиция в Сливен, която е рекордьор по заснети джигити, има 6000 снимки от февруари до лятото, като 600 от водачите са се покрили и не плащат.
"Като им звъни полицаят на вратата, те просто не отварят", обясниха от сливенският КАТ. В същото време кварталният има и други задължения и няма време да ходи всеки ден и да издирва водачите, поради което след изтичането на 2 години от датата, на която шофьорът е сниман, глобата отпада.
"Щом дължиш на държавата пари, трябва глобата да е доживотна, но юристите ще скочат на това предложение. Но ако се замислите, щом данъците се трупат и не отпадат, защо това да не важи и за електронния фиш", коментираха от ръководството на Пътна полиция.
Друг проблем, обсъден на семинара, беше заспиването зад волана. Според д-р Славчо Славчев всеки 10-и шофьор задрямва, докато кара, което често се дължи на заболяването сънна апнея, за което водачите не подозират.
"Лятото през ден имаше катастрофа, причинена от заспиване. Ако хората започнат да се изследват за сънна апнея и да се лекуват, загиналите ще намалеят с 300 годишно", коментира д-р Славчев. Той даде пример, че шофьор на маршрутка в Пловдив е причинил 2 катастрофи само за месец от задрямване.
Източник: в. "Монитор" |