Според него същото важи и за минималното възнаграждение, както и за обещаните заплати на учителите. Той съобщи, че от КНСБ ще настояват пред новото правителство, да бъде ревизирана формулата на делегираните бюджети в образованието като капиталовите разходи бъдат отделени от общите разходи за образователния процес и поети от общините или държавата. Това ще даде възможност заплатите на учителите да бъдат увеличени, поясни Пламен Димитров.
Освен икономическите предпоставки, втората важна причина за увеличението на заплатите е свързана и със задържането на кадрите. По думите на синдикалния лидер дуалната система трябва да се надгради с доказани европейски механизми за учене през целия живот, квалификация и преквалификация на кадрите. В момента има липса на квалифицирана работна ръка, което налага нова политика към българите, които работят зад граница.
От КНСБ ще предложат да бъде направен профил на сънародниците ни, които през последните години са напуснали страната по икономически причини.
"Не е необходимо да се вкарва работна ръка от другаде, българите в чужбина са естественият резервоар на работна ръка", категоричен е Димитров.
Той припомни статистиката, според която от 2008 г. насам близо половин милион българи в активна възраст са отишли на гурбет. Той опроверга твърденията, че производителността на труда у нас е ниска и поради това и заплащането не е високо. По думите му за последните 14 години производителността е нараснала с 50%, а средно заплатите са увеличени с 5%.
"Затова и една голяма част от българите са работещи бедни", заключи Димитров. До края на седмицата ще се състои и първата среща на синдикатите с ГЕРБ.