КРС: Има напредък относно радиочестното замърсяване по Черноморието
През последните две години благодарение на предприетите мерки от КРС /Комисия за регулиране на съобщенията/ и на съвместните действия турския регулатор има положителни стъпки по отношение на трансграничното радиочестотно замърсяване. Този извод изложи председателят на КРС д-р Веселин Божков на пресконференция пред журналисти в Бургас.
Напредък обаче не означава, че проблемът не съществува. Това крайгранично замърсяване е с най-голямо влияние през летните месеци заради "ефекта на топлото море", а и страните по крайбрежието са така разположени, че между тях няма пречки, които да спрат свободното преминаване на радиовълните, допълни още специалистът.
"През последните години направихме доста съществени усилия да решим този проблем, както от гледна точка на нашите вменени от Закона задължения, така и от гледна точка на международната дейност и мисля, че има определени резултати", посочи Божков.
Той допълни, че не е съвсем удовлетворен напълно от постигнатото, но по думите му "не може да не се отчете и големият скок, който е направен по отношение на този проблем". Като положителна стъпка по отношение на радиочестотното замърсяване председателят на КРС припомни подписаният преди три години меморандум с Труската страна.
Това е допринесло за обособяване на турските радиостанции чрез RDS кодове, което пък от своя страна дава възможност те да бъдат разпознаваеми. "Това на нас ни позволява да посочим съответните станции след наши замервания, а ние това го правим регулярно. И изпращаме нашите данни и на турската страна. Турската държава от своя страна е предприела съответните действия, не в тази мярка, в която ние искаме, но в действителност мощността на голяма част от турските радиостанции е намалена в порядъка на 15 - 20 децибела. Третият момент, е че ние ги накарахме да седнат на масата на предговорите. Накарахме ги да направим съвместни групи за измервания. В резултат на това всяка година през месец септември правим общ анализ, който го изпращаме и на турската страна. Когато има и някои неразрешени проблеми, които нас ни смущават го изпращаме и в Международния съюз по далекосъобщения", каза още д-р Веселин Божков.
Освен това има и двустранна комисия между двете държави на правителствено ниво, която заседава всяка година. По думите на Божков обаче едва през последните години нещо се върши по отношение разрешаване проблема с радиочестотното замърсяване, макар че всяка година се повява и политическо говорене по проблема, без да се отчита направеното.
Източник: Агенция "Фокус"