© Varna24.bg | | Идеи за категорично и безкомпромисно санкциониране на изразителите на религиозна и етническа нетърпимост и мащабна проверка на незаконно забогателите са се обсъждали на днешния Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) при президента. Това съобщи държавният глава Георги Първанов след края на заседанието.Държавният глава призна, че рискът от разпространение на етническо напрежение са подтикнали свикването на съвета. Това е нещо, което не се е случвало по време на избори до сега, каза президентът Първанов.
Друга идея, обсъждана по време на съвета, е всички лица с над три висящи дела да се поставят в особен регистър. Президентът каза, че тези хора са големият проблем на малките населени места. Освен това в малките населени места ще се търси възможност за разширяване на полицейското присъствие.
Георги Първанов предлага така както по време на предизборната кампания се изписва на агитационните си материали, че купуването и продаването нагласове е престъпление, участниците в кампанията по подходящ начин да кажат:Аз избрах етническата толерантност.Държавният глава посочи още, че по време на КСНС е било изразено притеснение, че кампанията, както върви, е на път да компрометира изборния процес. Той посочи в подкрепа на това и фактът, че това е основата на коментарите в последните дни, а други проблеми остават на заден план. Държавният глава заяви още, че в международния печатслучаят в Катуница и последвалите реакции е намерил широко отражение.Това са поражения върху образа на България, които ще ни трябват години да преодолеем,каза Георги Първанов. Той припомни решения от преди 5 години за решаване на проблема с интеграцията на ромите. Те са свързани с това помощите за деца да не се дават наръка, а да се изплащат на училищата.
Сериозен дебат е предизвикала темата за етническия модел. Георги Първанов е предложил в края на ноември, когато бъде готова актуализацията на рамковата национална програма за интеграция на ромите, да се върнат към тази тема. Целта е да могат да се обсъждат конкретни проблеми.Пари има,каза Първанов, цитирайки думите на финансовия министър Симеон Дянков, който на съвета съобщил, че 40 млн. лева кредит са договорени от предишното правителство и 70 млн., финансирани от европейски програми.
Изборите са възможно най-доброто, което демокрацията е измислила, каза след заседанието министър-председателят Бойко Борисов. Той посочи, че в рамките на съвета е имало изказвания, които няма как да се реализират.В рамките на ЕС да искаш смъртно наказание - това няма как да се случи. Тогава трябва да извадиш държавата от ЕС, значи казваш: аз съм за излизането от ЕС на България,обясни ситуацията министър-председателят, явно имайки предвид предложението на Волен Сидеров.За разлика от северните народи при нас всичко се връща в изходна позиция за минути,предупреди Борисов.
Припомняме, че президентът Георги Първанов свика Консултативния съвет за национална сигурност след безредиците избухнали в резултат на трагедията разиграла се в село Катуница. На 23 септември при пътно произшествие там загина 19-годишният Ангел Петров. Той беше ударен от микробус, чийто шофьор се оказаедин от приближените на местния ромски барон Кирил Рашков, с прякораЦар Киро.Потресени от трагедията местните жители се вдигнаха на протест срещу него, настоявайки той да напусне селото. Конфликтът ескалира и част от имоти на цар Киро бяха изгорени, а самият ромскибарон беше евакуиран. След това антиромски прояви избухнаха в редица български градове - София, Пловдив, Плевен, Варна, Бургас, Благоевград и др. Сред протестиращите имаше футболни запалянковци, десни радикали, а също така рокери и обикновени граждани. При възникналите сблъсъци с полицията и жандармерията бяха задържани стотици хора, от които бяха иззети ножове и палки.Очаквайте още подробности. |