КТ "Подкрепа": Тези 144 лв., които представляват увеличението на МРЗ, са съществена част от бюджета на човек, който работи за 700 лв. нето

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
13:22 / 09.01.2025
4433
Все още не е ясно каква ще бъде минималната работна заплата на заетите в държавния сектор в края на месеца - 933 или 1077 лв. Темата коментира председателят на Синдиката на административните служители в КТ "Подкрепа“ Кремена Атанасова.

Тя заяви, че от страна на КТ "Подкрепа" няма колебание, че МРЗ е една единствена и тя е определена на база на изчисленията, които се правят, съгласно текстовете от Кодекса на труда. Атанасова посочи, че в самата наредба за заплатите на служителите в държавната администрация има графа, в която пише каква е МРЗ и тя вече е променена. "Там числото 933 е заменено с 1077", каза синдикалистът пред NOVA NEWS. И подчерта, че напрежението вече е огромно, "тъй като тези 144 лв., които представляват увеличението на МРЗ, са съществена част от бюджета на човек, който работи за 700 лв. нето."

Атанасова каза още, че по данни на НСИ около 30 000 души в обществения сектор са на минимална работна заплата, а в администрацията техния брой е около 10 000.

"Ситуацията е безпрецедентна. Има постановление на МС, което регламентира какъв ще бъде размерът на МРЗ за страната. В нормативната уредба няма различни минимални работни заплати по сектори или по вид правоотношение", заяви още синдикалистът.

Тя посочи, че не изключва протести, но ще изчакат до края на януари, за да стане ясно какви възнаграждения ще получат служителите.

"Дори казусът с МРЗ да бъде коригиран, остава на дневен ред въпросът какъв ще бъде ръстът на възнагражденията в държавната администрация. Ще има ли такъв, ще имаме ли бюджет, който да гарантира заплатите за 2025 г.", коментира още Атанасова.

Виж коментарите (3)

Още по темата (364):
05.02.2025 Асен Василев: ПП бихме подкрепили бюджет с 40% разходи от БВП, 3% дефицит и без драматични глупости
05.02.2025 Борисов: Подкрепям решението на Теменужка Петкова да освободи Людмила Петкова - за една година не може да не знаеш какви са финансите
05.02.2025 Ползваме данъчни облекчения при ремонт на дома
05.02.2025 Желязков: Адмирирам позицията на ПП-ДБ, че ще подкрепят бюджета
05.02.2025 Балабанов за Асен Василев: Добре подготвен атентатор, който е обичал да взривява бюджет след бюджет
04.02.2025 Димитър Манолов: Бюджетът за 2025 година не е чак толкова продънен
Още новини от Национални новини:
Психиатър: Тревожните разстройства нарастват, както и аутизмът пр...
Бизнесът търси строители и шивачи, а гимназиите предлагат рестора...
България е от страните в света със сравително висок дял на енерги...
Сиромахов: Най-зловещата щета, която комунизмът нанесе, е че пост...
Искат автоматизиран механизъм за компенсиране заради високите цен...
Премиерът разпореди МВР, НАП, АПИ и Митниците да затегнат контрол...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).