© | "Вече се говори за "градове на споделената икономика". От няколко дни функционира едно разширение на социалната мрежа "Фейсбук", посредством което потребителите могат да си продават и купуват стоки, да си предоставят услуги. Извън всякакво съмнение е, че сме в нов етап на отношенията между хората, свързани с потреблението и съответно - с развитието на пазара." Това каза Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП). "Истината е, че регулация към момента на тези нови предизвикателства почти няма. Но и затова си позволяваме да повдигнем темата. Очевидно в следващите периоди това ще бъде най-същественото предизвикателство пред институциите и властите", добави Маргаритов.
"Още в Древността възниква схващането за потребността от това една по-уязвима поне в пазарните си отношения социална група да бъде защитена по специален начин. Първите норми в областта на потребителската защита датират отпреди около 1000 г. пр. н.е. и са "разработени" в Древна Индия", каза председателят, след което акцентира върху три основни въпроса, които стоят пред съвременната регулация в сферата на потребителската защита.
Първият от тях е свързан с отношенията потребител - търговец.
"Логиката на потребителското право е, че трябва да бъде дадена по-специална защита на потребителя, за който съществуват много повече рискове. Същевременно развитието на съвременния пазар показва, че като част от потребителското право следва да се утвърждава и въздействието спрямо търговците, които са основните мотори на икономическото развитие. Затова, наред с осъществявания контрол, ние имаме готовност да разгърнем широки информационни кампании, ориентирани към възприеманите като "лошите" играчи на пазара в тази верига на отношения. Целта е да им помогнем да се запознаят със своите задължения по закон, защото при нашата контролна дейност ние установяваме, че нарушенията често са извършвани не умишлено, а от недобро познаване на нормативната уредба. Такъв проект би имал съществено значение за подобряването на тази динамика и за поставянето и в правилна посока от гледна точка на установяването на един спокоен и лоялен пазар", коментира Маргаритов.
Като подчерта, че основната функция на Комисията е контролната, Маргаритов постави и въпроса за съотношението между санкция и превенция. "Извън значимостта на санкцията като елемент от контролната дейност, не по-малко и дори по-важна е превенцията. Работейки активно в тази посока в последните периоди, ние отчитаме спад на нарушенията с около 10% на годишна база, без това да се дължи на намаление на нашите проверки и на стриктността на контролната дейност", посочи председателят.
На трето място той акцентира върху предизвикателствата на времето, в което (ще) живеем - "споделената икономика", онлайн търговията, необходимостта от създаване на адекватна регулация. "Винаги когато има нов тип обществени отношения нормативната уредба като че ли в някаква степен догонва и в определен момент достига до адекватното им уреждане, но това предстои. Към момента имаме много повече отворени въпроси, отколкото такива, на които вече е даден отговор, но за мен едно е сигурно - че няма да стане по пътя на забраните. Именно върху това трябва да концентрираме вниманието си всички институции, които имаме отношение към предложенията по усъвършенстване на нормативната уредба", завърши Маргаритов. |