© | | Комисията за защита на потребителите (КЗП) провери 1793 търговски обекта в България и откри 199 вида опасни детски дрехи с дълги шнурове и връзки. Сред тях са суичъри, бебешки гащеризони и анцузи с връзки от 70 сантиметра до 1 метър. В Европейския съюз тези облекла са забранени заради риск от инциденти. На търговците са издадени заповеди да преустановят продажбата на съответните стоки и да ги унищожат или коригират.
Бебетата и малките деца правят неволни движения с ръцете си. Ако са облечени с дреха, която има връзки около врата, може да ги дръпнат, да ги пристегнат и да се задушат. За по-големите деца има същия риск при игра или спречкване. Дори връзките да са около талията или на гърба, ако свободните им краища са по-дълги, те може да се захванат за превозното средство по време на слизане, да се заплетат във велосипеди, люлки, катерушки и др. Подобни инциденти се случват по света всяка година и може да завършат фатално.
КЗП извърши проверките от 1 юли 2008 г. до края на декември 2009 г. по проекта на Европейската комисия „Съвместни действия за връзки и шнурове в детски облекла". Повече информация за несъответстващите стоки може да се намери в "Регистър на опасни стоки" на Интернет страницата на КЗП. Потребителски съвети за детските дрехи с връзки:
- Дрехите за деца до 7 години не трябва да имат връзки или шнурове в качулката и в областта на врата. - Максималната безопасна дължина за шнурове и връзки в областта на врата при деца от 7 до 14 години е 7.5 см. - В завързано положение свободните краища в областта на талията и гърдите трябва да са по-къси от 28 см. и да се намират отпред. Връзките и шнуровете на гърба са опасни. - Функционалните и декоративните връзки в подгъвите на панталони и ръкави на блузи трябва да се намират изцяло от вътрешната страна на дрехата и да не висят извън нея. - Ако вече имате детски дрехи, които не отговарят на изискванията, може да премахнете или изрежете връзките и шнуровете до безопасна дължина. За нови дрехи може да изисквате да ви ги сменят в магазина (търговците са длъжни да върнат опасната стока на дистрибутора) или да се свържете с Комисията за защита на потребителите на националния телефон - 0700 111 22. |