На този фон очакванията на управляващите, че тази година ще съберат близо 1,4 млрд. лв. данъци над плана за 2013 г., т.е. с 1,9 млрд. лв. повече в сравнение със събраното м.г. трудно ще се сбъднат.
Вместо 22,85 млрд. лв. от данъци и осигуровки през м.г. в хазната са влезли само 22,37 млрд. лв. Най-голямото неизпълнение е на ДДС - с 290 млн. лв. От данъка върху личните доходи са събрани 150 млн. лв. по-малко от заложеното, а от акцизите - 60 млн. лв. Най-малък е проблемът с корпоративния данък, при който минусът е едва 14 млн. лв.
Общо приходите в бюджет 2013 не са изпълнени с рекордните 1,4 млрд. лв. Въпреки това кабинетът е успял да се вмести в заложения дефицит от 2% и дори е успял да го свие до 1,8% от БВП. Това е станало преди всичко чрез нереализирани капиталови разходи, основно по европроекти, за близо 1,3 млрд. лв. и спестени лихви за 190 млн. лв.
Текущите разходи са били завишени с близо 600 млн. лв. над одобрените от парламента през лятото.
По повод данните премиерът Пламен Орешарски заяви пред радио К2, че не е доволен от работата на НАП и митниците въпреки добрите им резултати в края на миналата година. "Има огромен резерв за събиране на приходи, които още не са разкрити. Но тази година е тест доколко ще подобрим събираемостта", коментира Орешарски.
Когато взе властта, премиерът заяви, че очаква извънредна дупка в данъчните приходи в размер на 1 млрд. лв. (200 млн. лв. според служебното правителство). С актуализацията планът за дънъчните приходи бе намален с над 500 млн. лв., но и той не бе изпълнен, защото след юни 2013 г. събираемостта на налозите чувствително се влоши.
Източник: в. "Труд"
Още по темата (382): | |