Как Бургас стигна най-ниските нива на безработица?
Бургас стигна най-ниските си нива на безработица в края на септември. Процентът на хора без трудова заетост е едва 2,2%, при над 4 на сто в предишни години.
По-ниската безработица през летния сезон се дължи на промяната на отношението на работодателите към квалифицираните кадри. Голяма част от собствениците и мениджърите най-вече в сферата на туризма осигуряват целогодишна заетост на доказалите се служители. Не така обаче стои въпросът в промишлеността, където се търсят специалисти, но заради непривлекателността на работата позициите своят свободни месеци наред.
В момента в общината има около 2 хиляди регистрирани безработни лица, разкри директорът на Бюрото по труда там Татяна Николова. Въпреки ниските ѝ нива, трябва да се отчете, че до голяма степен безработицата се дължи на сезонната заетост на кадрите в региона. След пандемията обаче се забелязва промяна в нагласите на работодателите в туризма. "Предполагам, че след пандемията работодателите в туристическия сектор са пуснали постоянни договори на своите специалисти и остават в "движение" само тези, които са освобождавани и после пак наемани. Те са или с по-ниска квалификация, или си сменят работодателите и не се задържат при един и същ", посочи Николова пред NOVA.
Оказва се, че най-сериозен проблем с недостиг на кадри има в здравеопазването. Сериозен е проблемът и в промишлеността. Такъв е примерът в металургичния комбинат в Дебелт, където средната възраст на работещите е 49 години. "На нас са ни необходими квалифицирани, технически кадри. Търсим мъже. Необходими са ни шлосери, механици, инженери, оператори. За съжаление е много трудно да се намери и наеме такъв персонал", не крие Олга Башкирова, която е мениджър Човешки ресурси в предприятието. Дори и да се наемат такива кадри, е необходимо обучение на място в продължение на поне 6 месеца.
Работодателите имат свое обяснение за липсата на кадри в тежката промишленост. "Първото е непопулярността на професията, черната металургия е несвойствена, непопулярен вид заетост в България. Нашата работа е много отговорна. Не само отговорна, но и сложна. Младежите обикновено търсят нещо по-леко и не толкова отговорно", допълва Башкирова. Свободните работни места в завода са над 30. Обсъждан е и вариант за наемане на работници извън България - така, както през последните години практикуват в сферата на туризма.
Българите, които имат желание за обучение и нова работа, могат да се преквалифицират с помощта на Бюрото по труда. "Има програми за младежи до 29 години, за безработни с основно и по-ниско образование, за продължително безработни, за безработни над 55 години, за лица, които са в пенсионна възраст, също имаме програма, имаме програма и за хора с трайни увреждания", каза още Татяна Николова.