Как Шенген ще промени пътуването на децата ни
Влизането ни в Шенген има потенциала да улесни отвличането на детето от родителя му - отвеждането му в друга държава без съгласието на другия родител. Това каза адвокат Пламен Борисов, специалист по семейно право, в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. "Няма да има нужда от представянето на нотариално заверена декларация пред граничен контрол за съгласието на един родител детето да пътува в чужбина с другия родител. Това не значи, че няма да има нужда от деклариране на писмено съгласие за такова пътуване. Няма да има на кого да го показваме обаче“, каза още Борисов.
"В момента за съжаление полицията не проверява как родителите упражняват своите права. Ако Ви спре полицай, а Вие возите детето си в колата, но сте превишили например с два дни срока, в който е трябвало да го върнете на майката, полицията трябва да Ви попита защо. МВР обаче смята,че това не е негова работа. Единствено на държавните граници такъв контрол се осъществяваше. Сега той няма да се осъществява и ще се движим свободно“, поясни юристът.
След влизането ни в Шенген, ако реша да отскоча с детето до Гърция без знанието и съгласието на другия родител, за мен няма да има последствия, поясни Борисов. "Истинският проблем е, когато някой тръгне да отвлича детето. Граничният контрол не позволяваше смяна на местоживеенето на детето самоволно от страна на един от родителите. Сега ще трябва за такива казуси да се водят дела по Хагската конвенция. В рамките на 8 месеца ако е възможно при приключване на процедурата се връща детето на първоначалния си адрес. Това е цената на свободата“, заключи адв. Борисов.
Ако детето пътува с баба, дядо, чичо, леля и пр., трябва те да имат документ, който съдържа съгласието и на двамата родители. Полицията трябва да проверява личните документи на хората, които пътуват с деца и да се увери, че детето, което пътува с Вас, е Ваше или имате оторизация да пътувате с него, дадена от родителите му. "Деца се отвличат от родителите си и в момента – родител решава да отведе детето в друга държава, без да уведоми другия – това се случва и без Шенген. Вярно е обаче, че този процес ще бъде улеснен при падането на граничния контрол“, отчете експертът.
Нарушението на съдебното споразумение, което регламентира пътуванията с детето, се наказва от закона – това е престъпление, по което трябва да се задейства Прокуратурата, категоричен е юристът. Страшно е, когато един родител взима детето, уж за да отиде с него на почивка в Гърция, а после хваща самолета и отлита с него към друга дестинация, даде още подробности Борисов.