Спешно трябва да бъде разработен механизъм, по който да започне освобождаването на пазара на ток за битовите потребители. Това стана ясно след разговор между бизнеса и правителството по темата. Предстои да бъде проведена и информационна кампания как битовите потребители ще могат да изберат своя доставчик след 2026 година и как ще бъде компенсиране повишаването на цените след 1 юли догодина.
От средата на следващата година доставчиците на ток за бита ще трябва да купуват електроенергия от свободния пазар. Как ще бъдат компенсирани за разликите в цените, така че да не поскъпне тока за бита, все още не е ясно обаче, алармираха депутати.
"Трябва да се изчистят детайлите по отношение на либерализацията на пазара на едро, тъй като законовите текстове ги има, но самият механизъм за това как ще се случи още не е ясен", каза
Делян Добрев, председател на енергийната комисия в НС, цитиран от БНТ.
В момента пазара на ток за бита заема около 35% от цялото потребление на електроенергия у нас.
"Работата по т. нар либерализиран пазар и извеждането на битовите потребители на свободния пазар си е предизвикателство, пазарът е значителен", каза
Румен Радев, министър на енергетиката.
"Пазарът на производството на електроенергия е либерализиран, но пазарът за битовите потребители трябва да мине след като има достатъчно разяснителен период", каза Рамадан Аталай, зам. председател на енергийната комисия в НС.
Най-сериозна крачка ще трябва да направи още догодина държавната Национална електрическа компания, която вече няма да е в ролята на обществен доставчик.
"Реформата ще даде възможност на НЕК след отпадане на функцията на обществен доставчик да се фокусира в ролята си на производители търговец на електрическа енергия", каза Мартин Георгиев, изп. директор на НЕК.
Дружеството в момента произвежда ток от водноелектрически централи.