Какво да правим при заразяване с "Омикрон" и кога сме най-силно заразни

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:51 / 07.02.2022
2062
Вероятността да се заразим с коронавируса никога не е била по-голяма: броят на инфекциите с варианта Омикрон не спира да расте. Но как изобщо да разпознаем, че сме с Ковид-19? Какви са симптомите при зараза с Омикрон, как да се лекуваме, кога да потърсим лекарска помощ и за какво трябва да внимаваме, докато сме в изолация?

Най-честите симптоми са кашлица (42%), хрема (31%) и температура (26%). Възможни са още главоболие, болки в ставите, отпадналост, понякога и разстройство. Тъй като много от симптомите са сходни с тези при настинка, най-сигурният начин да отличим инфекция с коронавируса си остава тестването.

За разлика от инфекция с варианта Делта, при Омикрон често се проявяват и липса на апетит и нощно изпотяване. Загуба на вкус почти не се среща.

Когато тестът е положителен

В случай на зараза трябва да постъпим както и в други подобни ситуации: ибупрофен и парацетамол помагат за сваляне на температурата и срещу болки. Пациенти от рисковите групи е най-добре бързо да се свържат с домашния лекар, а за хората с бустерна доза от ваксините срещу Ковид-19 е известно, че успяват добре да елиминират високата концентрация на вируси в тялото, припомня DW.

Ако температурата надвиши 39,5 градуса или се появи задух, трябва да се потърси личния лекар, който да преслуша белия дроб и да провери насищането на кръвта с кислород.

Хигиената вкъщи

Тестовете, носните кърпички и други хигиенни материали, използвани от заразения, трябва да се изхвърлят в плътно затворена найлонова торбичка. Важно е да се гарантира, че други лица няма да влязат в контакт със заразените отпадъци.

Коронавирусът не е по-устойчив на външни влияния от други причинители на настинки. Затова е достатъчно повърхностите в дома да се забърсват с нормален почистващ препарат - използването на дезинфектанти е излишно. Що се отнася до използваните прибори - и при тях е достатъчно да минат през миялната машина. Спалното бельо и носените от заразения човек дрехи трябва да се изперат в перална машина.

Кога сме най-силно заразни?

Както при повечето вирусни инфекции, инкубационният период продължава от три до шест дни. Има данни, които говорят, че при Омикрон този период е малко по-къс, отколкото при варианта Делта.

Трудно е да се дефинира точен период от време, в който човек е заразен за останалите. Но се смята, че опасността от пренасяне на заразата е най-голяма малко преди и непосредствено след появата на симптомите.

Колкото по-висока е концентрацията на вирусите у заразения човек, толкова повече вирусни частици издишва той. А това увеличава вероятността да зарази някого.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14972):
03.11.2024 Ако сте с висока температура, кашица и отпадналост, веднага потърсете лекар
02.11.2024 Над 2300 легнаха болни за седмица – най-много са случаите във Варна, Бургас и Пловдив
30.10.2024 Още два доказани случая на грип у нас
25.10.2024 Доказан е първият случай на грип у нас
24.10.2024 8 храни, които експертите препоръчват по време на грипния сезон
22.10.2024 В сезона на грипа, настинките и COVID-19: Само с едно нещо можете да повишите имунитета си и да ограничите вирусите
Още новини от Национални новини:
Българските думи, които са едновременно и от мъжки, и от женски р...
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Слави Трифонов: Не сме защитници на конкретна партия. Няма значен...
Външно министерство: Няма данни за починала българка в следствие ...
Министерски съвет: България е в готовност да окаже съдействие на ...
Журналист: Името на Асен Василев и Бойко Рашков по казуса с митни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).