"Парите, които държавата раздава, не падат от небето, те идват от данъците ни. И на най-богатата държава не ѝ достигат парите. Държавният бюджет винаги е лимитиран. Не трябва нищо да се раздава на калпак. ГЕРБ в момента нарочно раздават на калпак, защото се надяват, че по този начин ще спечелят изборите."
Това заяви финансистът Владимир Каролев във връзка с необходимостта от данъчна реформа, за която президентът
Румен Радев настоява. От КНСБ пък поискаха намаляване на ДДС-то на 15%.
"КНСБ играят интересна игра в последните години. Те са близки с правителството. Цялата история с 15-те процента е тотално невъзможна. Основните данъци на България са от акцизи и от ДДС. ДДС-то е по-важно. Ако намалиш с 1/4 ДДС-то, трябва да увеличиш други данъци. Те предлагат огромно увеличение на социалните разходи. Основните им членове са в държавната администрация. Думата "достойно възнаграждение" не означава нищо", коментира финансовият експерт пред
Bulgaria ON AIR.
"Единственият дебат за данъците трябва да бъде следният - първо да се спре скритото увеличаване на данъчната тежест, което ГЕРБ прави. Това е данъкът върху труда - той е много висок в сравнение с другите европейски страни. ДДС може да се намали, но не от 20% на 15%. Постепенно може да стане това - с 1%, трябва да се види има или няма изсветляване", обясни специалистът.
Каролев изтъкна, че намаляването на ДДС-то за ресторантьорството на практика е спасило бизнеса.
"Тази антикризисна мярка беше работеща. Но тя не може да се приложи навсякъде. В ЕС минималната данъчна ставка е 15%. Догодина трябва да се каже ясно, че данъкът върху труда е достатъчно висок и няма нужда да се увеличава. Г-жа
Деница Сачева каза ясно, че от 5-те милиарда лева, част от тези пари са за надбавки. КНСБ предложиха безумни увеличения за догодина", каза още той.
Според Каролев от всички държавни структури НАП е най-ефективно работещата.