Хората от 36 български градове ще имат възможност да искат финансиране от Брюксел за обновяване на старите панелки. Някои кметове вече са готови да инициират създаването на фондове, за да не се блокира програмата. Този компромис обаче ще се прави единствено в случаите, когато става въпрос за един или двама от комшиите. При повече хора, които нямат финансовата възможност да внесат своята вноска за саниране, проектите просто няма да се осъществят.
Умува се и за други варианти за финансиране на по-бедните комшии. Един от тях е вноските им да бъдат платени с пари, събрани от входа, чрез отдаване на общи помещения под наем, поставяне на реклами или клетки на мобилни оператори. Друга опция е средствата да бъдат отделени от резервния фонд на входа, в който всеки месец съседите са длъжни да внасят минимална вноска. Обсъжда се и възможността вноските по кредитите за саниране на блоковете да се плащат с помощта на топлофикациите.
Водят се преговори с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране блоковете, които се санират, да получат парите от топлофикациите за ремонтите, а впоследствие хората да плащат досегашните си сметки за парно за няколко години напред. Така топлофикациите ще си гарантират приходи въпреки обновените жилища, чиито сметки ще паднат до 60%. Хората, които не могат да си осигурят пари по друг начин, пък ще получат възможност за безлихвен или нисколихвен кредит.
Ако никой от тези варианти не проработи, социално слабите съседи ще могат да осигурят своята вноска за обновяване на блока с помощта на държавата и различни програми на социалното министерство. Какви ще са критериите, за да ви отпусне държавата безвъзмездни средства за саниране, все още не е ясно. Не е уточнено и какви трябва да са месечните доходи и дали въобще е възможно да получите пари, ако имате имот или друга собственост.
Източник: в. "Стандарт"