Концепцията за класна стая на бъдещето, ще навлезе в българските училища през тази есен. В рамките на пилотен проект в тридесет училища ще бъдат внедрени нови мобилни компютърни кабинети, включващи лаптопи Intel Classmate PC, богато учебно съдържание, софтуер за интерактивна комуникация между учители и ученици, както и мобилно зарядно устройство, оптимизирано за пренасянето им между класните стаи.
Компютърните кабинети вече ще бъдат подходящи не само за обучение по информатика и информационни технологии, а по всички учебни предмети - литература, история, математика, природни науки, чужди езици и др. Очаква се те да разширят значително възможностите за интерактивно обучение, както и да спестят на училищата много допълнителни разходи. Лицензите за обучителния софтуер ще бъдат предоставени безплатно.
Новите мобилни кабинети ще бъдат представени промоционално в пет града, Варна, Стара Загора, Бургас, Русе и София. В гр. Бургас, този петък (7 октомври), представянето ще се проведе в основно училище "Братя Миладинови", от 13:00 ч. до 16:00 часа. Освен представяне на проекта и класната стая на бъдещето, по време на събитието ще се състои и практическо занятие, с примери по различни учебни дисциплини. Представянията във Варна и Стара Загора бяха проведени през м. Септември, а още такива предстоят също в гр. Русе на 21.10.2011 и гр. София, в рамките на изложението Дидакта 11-13.10.2011г.
"Желанието ни е да покажем, класната стая на бъдещето може да бъде използвана от всяко българско училище. Това е мащабна промяна, която ще помогне за подобряване на учебния процес, превръщането му в забавно и динамично изживяване за учениците, което води до развиване на ключовите компетентности- заяви Александър Ангелов, маркетинг мениджър на Сирма Медия.
Ученическите лаптопи разполагат с достъп до интернет, което позволява на децата да използват разнообразни допълнителни източници. Освен това учителят може да управлява достъпа до определи сайтове, както и да вижда във всеки момент екрана на всеки ученически компютър и да изключва различни програми дистанционно.
Ако пилотният проект е успешен, след нова година класната стая на бъдещето ще бъде внедрена в още 60 учебни заведения. Любопитно е, че към момента тя работи в Българското училище в гр. Никозия, Кипър. Две италиански училища също се интересуват от технологията, но тя ще бъде внедрявана приоритетно в българската образователна система.