Закон за въвеждане на еврото в България влиза в сила. Това научи
"Фокус" след справка.
С указ номер 200 на президента
Румен Радев той постановява да се обнародва в "Държавен вестник“ Законът за въвеждане на еврото в Република България, приет от 50-ото Народно събрание на 7 август 2024 г.
Припомняме, че парламентът набързо изгласува на второ четене законопроекта за въвеждане на еврото в Република България. Текстовете минаха почти без дебат с изключение на няколко изказвания от "Възраждане", които видимо имаха за цел да препотвърдят позицията си против влизането в еврозоната.
Текстовете минаха основно с гласовете на ГЕРБ, ПП - ДБ и ДПС-Пеевски в началото на месеца.
Този закон осигурява прилагането на съответните актове на Европейския съюз, като определя необходимите мерки на национално ниво за въвеждане на еврото в Република България.
Целта на закона е да допълни и улесни въвеждането на еврото в Република България и да повиши прозрачността и информираността за процеса на въвеждане на еврото в страната в съответствие с пряко приложимото право на Европейския съюз.
Дата на въвеждане на еврото в Република България е датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България, прието в съответствие с чл. 140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, наричано по-нататък "Решение за приемане на еврото“, и Регламент на Съвета на Европейския съюз, приет в съответствие с чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
Превалутирането на цените и другите стойности от левове в евро не може да води до поставяне на потребителите във финансово по-неблагоприятно положение, отколкото биха били, ако еврото не е въведено като парична единица на Република България, в съответствие с приложимите актове на Европейския съюз в областта на защитата на потребителите.
Въвеждането на еврото не може да води до увеличение на цените на стоките и услугите, освен когато това е обосновано от обективни икономически фактори, се уточнява още.