Положението в Плевен е все по сериозно. Режимът на водата бе променян неколкократно, ставайки все по-рестриктивен за гражданите. С тези нови режими се затруднява работата в лечебните заведения, детските градини, яслите, училищата, в големите обществени сгради, както и че това е предпоставка за възникване на епидемии, поради липсата на хигиена. Това каза кметът на Плевен Валентин Христов на брифинг по-рано днес във връзка с намалелия полезен обем на язовир "Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди в региона.
На срещата присъстваха министърът на околната среда
Петър Димитров и на регионалното развитие
Виолета Коритарова, както и кметовете на Шумен и Търговище. До срещата се стигна след разпореждане на премиера Димитър Главчев.
Проблемът, по думите на градоначалника, не може да бъде решен само с възможностите на Плевен и областта: "Мерките сме ги разделили на краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Проблемът с водата в Плевен е от години и е единственият град, който няма воден цикъл. Няма чудо, което да пусне водата веднага в града. Както спомена министър Димитров и министър Коритарова, единственото дългосрочно решение е изграждането на язовир "Черни Осъм", заяви той.
Кметът информира, че е започната работа по подмяна на ВиК мрежата, като ще бъде посочено кои са приоритетните точки в града или по-конкретно кои са местата с най-голяма загуба на вода, от които ще започне и подмяната на мрежата.
"При установяване на проектите ще потърсим отново съдействие от държавата, защото бюджетът на една община не е достатъчен", добави Христов и посочи, че част от селата също са на режим.