© Varna24.bg | | Уникален код може да спре търговията с фалшиви лекарства и укриването на ДДС. Проектът е на Българската асоциация на търговците на едро (БАТЕЛ) и международната компания за анализ на фармацевтичния пазар IMS Health. Tе са готови да финансират внедряването му, ако властта се съгласи.Идеята е всяко лекарство, което се внесе или произведе у нас, да получи свой уникален код. С него ще се проследява движението му през търговците на едро, аптеките, болниците до пациентите. Информацията ще се обработва от експертите в IMS Health, а данните ще се предоставят на ИАЛ, МЗ, НЗОК, НАП, каза Оля Василиева, главен секретар на БАТЕЛ. По този начин институциите ще имат пълен контрол над всички легални медикаменти, които се появяват на нашия пазар.
Това пък ще стесни достъпа на фалшиви лекарства в мрежата. Подобни системи за проследяемост на лекарствата функционират във всички развити страни. За да се реализира проектът и у нас обаче, трябва да се направят промени в законите, с които да се задължат аптеките и фирмите да ползват кодовете.
По данни на СЗО в страните от ЕС делът на лекарствата ментета е около 1% от всички продадени медикаменти. Теоретично за България това означава над 2 млн. опаковки годишно и 20 млн. лв. В дела на фалшивите лекарства попадат всякакви видове - без рецепта, лайфстайлпродукти за отслабване, сексуални стимуланти, дори сериозни продукти за рак, диабет. Благодарение на кодовете ще може да се затегне контролът и над продажбите по интернет. Нещата в тази сфера са трудни за контрол в целия ЕС.
Източник: в. "Стандарт" |