Колко безплатна излиза безплатната ясла и градина
Първи дни на ясла и градина, а родителите вече са се охарчили за редица стоки, нужни на детските заведения – мокри кърпи, тоалетна хартия, чаршафи, играчки, а в списъка има и доста странни покупки като кламери, батерии за стенен часовник, подвързия за дневник, черпаци за кухнята, телевизори, килими, вода, сапуни, препарати, пердета или щори, пише сайтът "Детските градини".
Припомняме, че този тип разходи ТРЯБВА ДА се покриват от единния разходен стандарт за издръжка на дете в детска градина. Но откакто яслите и градините станаха безплатни, заради инфлацията, по-скъпите сметки за отопление и ток, бюджетите на детските заведения не стигат за основни нужди. От там идва и искането към родителите да се събират суми за покупки за децата. В някои ясли и градини те са по 20 или 50 лева в началото на учебната година, а в други има постоянно искане да се купуват постоянно нови и нови стоки
Проблемът за много родители е не, че събират по 50,60 или 80 лева в началото на учебната година за основни нужди, а че през цялата учебна година постоянно има странни изисквания за покупки, като например филтри за пречистватели на системи за вода, касетки с мастило за принтер, катинар, 100 химикалки, прахосмукачки, лопати и т.н. Тези консумативи спокойно може да бъдат платени от бюджетите на градините, а за родителя да останат списъците с консумативите само за децата.
Всички са ОК да се купуват играчки за децата в яслата и градина, има и хубави примери
“На нас ни казаха, всеки родител да купи по една играчка + ако имаме някакви у дома, които ни пречат, да ги донесем".
“В градината на детето ми всичко е така организирано, че купуваме само и единствено помагала и моливчета",
“В нашата детска градина едни кърпички не са искали! Директорката изрично предупреди на родителска “Че пари от родителите НЕ СЕ ИСКАТ" за нищо".