Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Колко опасни са храните у нас, които се различават по състав от тези на Запад?
Автор: Екип Varna24.bg 09:13 / 29.06.2017Коментари (0)1219
© btv
Някои компании бяха казали, че тъй като цените на храните са по-ниски в Източна Европа, затова и качеството е компрометирано. Оказва се, че не е съвсем така и понякога цените са по-високи. Това коментира Богомил Николов от асоциация "Активни потребители", след като проверка на Агенцията по безопасност на храните показа драстични разлики между еднакви продукти на българския и на западноевропейския пазар. 

"Винаги подмяната на съставките става за сметка за цената, винаги по-малко е количеството на по-скъпата съставка. В словашкото изследване беше установен дори по-малък грамаж на вид чай", допълни той пред bTV. "От 31 изследвани проби 7 са с отклонения, което означава около 23%. В детските храни например има 70% пълноценен белтък в България срещу 100% в европейските аналози", заяви и диетологът проф. Донка Байкова. По думите й за сметка на това пък мазнините по-високи.

"Глюкозо-фруктозният сироп, който се влага в напитки, с които ние възпитаваме децата си да използват, пък натоварва черния дроб", посочи диетологът. 

"При дегустацията на шоколадите бяхме забелязали, че какаовото масло е по-малко, а то е скъпата субстанция. В енергийни напитки пък кофеинът е по-малко. Той не е много полезна съставка, но е биологично активно вещество, което е по-скъпата съставка и заради което се купува енергийната напитка", каза проф. Донка Байкова. Според Богомил Николов, ако се вземат още продукти, ще излязат още отклонения.

"На срещи в Брюксел от години слушам оплакванията на колегите от Малта и Кипър, тъй като те са малки пазари и там всички цени са по-високи. Обратно, Германия като най-голямата икономика привлича много пазаруващи от околните държави", отбеляза той. 

Според него отсега нататък има три пътя - първият е да се правят повече такива изследвания и потребителите да се информират. Вторият вариант е да се приеме ново законодателство в Брюксел, нещо, което вече предложиха централноевропейските държави. Предстои председателство на България, вероятно темата ще бъде разглеждана, каза Николов. Третият е да забравим след два дни, както често се случва", посочи още той.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Лудогорец в Лига Европа 2024/25
Газови доставки
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: