Контрера от ВМРО сезира прокуратурата за "Български пощи“. Повече от месец няма отговор кой е виновен и какви са реалните щети от тази безпрецедентна ситуация. Общинският съветник от ВМРО и председател на групата "Патриоти за София“ в Столичния общински съвет
Карлос Контрера написа сигнал до главния прокурор във връзка с безпрецедентната атака над "Български пощи“ от миналия месец, която предизвика сериозен хаос не само при доставяне на куриерските пратки, но и блокира всички финансови преводи, които се извършват през дружеството. Вследствие на това стотици хиляди хора останаха без чаканите доставки, финансови траншове и пенсии.
Според публично оповестената информация атаката срещу електронните системи на "Български пощи“ ЕАД е довела освен до блокирането на някои услуги, също така и до вероятен нерегламентиран достъп на неизвестни за сега лица до архив на пощенския оператор, съдържащ защитена от закона информация - лични данни, данни за транзакции и др., мотивира още сигнала си Контрера.
Според разпространената от медиите информация проблемите със сигурността на данните продължават да са на дневен ред, като в същото време никой отговорен държавен орган не дава информация за извършваните процесуално-следствени действия. За повече от месец правителството, заявило себе си като "дигитално и иновативно“, не може да се справи с кибератаката и да гарантира както сигурността на данните на гражданите, така и възстановяването на нормалния график на куриерските услуги на държавния спедитор.
Ето защо
Карлос Контрера обръща внимание на прокуратурата като поставя следните въпроси:
В хода на една проверка следва да се установи, според мен, предприети ли са от "Български пощи“ ЕАД необходимите мерки за защита на системата преди осъществяване на посегателството, в каква степен са били тези мерки и достатъчни ли са били с оглед на утвърдените протоколи за сигурност на информацията и информационните системи. Необходимо е да се изясни извършван ли е одит на системите за сигурност на "Български пощи“, в т.ч. на електронните системи, правени ли са препоръки за подобряване на средата за сигурност и каква част от тях са изпълнени.