Коронавирусът: Какво се случва, след като оздравеете?
Дори броят на случаите да нараства драстично в Европа и Северна Америка, коронавирусът достигна своя пик в няколко азиатски страни и първите изследвания за дългосрочните ефекти на вируса вече са факт.
Колко дълго живее коронавирусът в тялото ви?
Проучване на медицинското списание "The Lancet“ дава обективен отговор. То съобщава, че пациентите с коронавирус могат да задържат патогена в дихателните си пътища за 37 дни, което означава, че те могат да останат инфектирани в продължение на много седмици.
Като се има предвид, че настоящият карантинен период се препоръчва за 14 дни, пациентите могат да останат заразени дълго след като симптомите им изчезнат, несъзнателно разпространявайки вируса допълнително.
Можете ли да се заразите отново?
Наблюдават се изолирани случаи на хора, за които се твърди, че са заразени с вируса отново. Данните на здравните служители в китайската провинция Гуангдонг съобщават, че 14 на сто от хората, които са се възстановили, отново са дали положителна проба. В края на февруари Ройтерс съобщи за жена в Осака, Япония, която също е дала положителна проба, след като се е възстановила от предишното заразяване. Подобен случай беше докладван и в Южна Корея.
Възможно е обаче да има други обяснения, а причината да не е повторно заразяване с вируса. Съществува вероятността той да е бил в "спяща фаза“ след първоначалното заразяване с минимални симптоми, преди да атакува белите дробове. Или винаги има човешка грешка, като например неточно тестване или преждевременното изписване на пациентите.
Обикновено, когато имунната система на организма пребори вирусна инфекция, имунитетът знае как да го победи отново. Изключение би било, ако пациентът по някакъв начин има имунодефицит.
Антъни Фочи, директор на Националния институт по алергия и инфекциозни болести, отбеляза в изслушване пред Комитета за надзор и реформа на Камарата в четвъртък:"Официално не сме го доказали, но е много вероятно да е така. Защото ако това действа като всеки друг вирус, след като се възстановите, няма да се заразите отново. "
Какви са последващите ефекти, ако се възстановите?
Болничното ръководство в Хонконг е изследвало първата вълна пациенти, които са се възстановили от потвърдени случаи на вируса. В града е имало 131 случая, от които три смъртни, а общо 74 души са били освободени. Д-р Оуен Цанг Так-ин, медицински директор на Инфекциозния център на властта в болница "Принцеса Маргарет“ в Квай Чунг, заяви, че лекарите вече са наблюдавали около дузина изписани пациенти за последващи ефекти. Двама до трима от пациентите са имали трайни последствия след излекуването, съобщава The South China Morning Post.
"Те се задъхваха, ако ходят малко по-бързо", каза д-р Цанг на брифинг в медиите в четвъртък. "Някои пациенти могат да имат около 20 до 30 на сто дисфункция на белите дробове [след възстановяване].“
Пациентите вече ще бъдат подлагани на тестове, които да следят белодробната им функция, а физиотерапията и кардио-упражненията - насърчавани за укрепване на белите дробове. За момента наблюденията показват дали има временно увреждане на белите дробове, но засега остава неясно дали това може да има трайни последици по-късно в живота, като белодробна фиброза.
Превод и редакция: Plovdiv24.bg