Кошлуков: Спирам "Стани богат" по БНТ
И.д. генералният директор на БНТ Емил Кошлуков представи пред СЕМ концепцията си за развитието на телевизията в конкурса за нов шеф на медията. По горещата тема с финансовото положение на БНТ той коментира, че е спрял някои от договорите, през които изтичат пари, и би продължил с такива действия и занапред, ако бъде избран. Той даде и два конкретни примера с предавания, които иначе били качествени и рейтингови, но прекалено скъпи за БНТ.
Едното е "Стани богат", което според него по финансови съображения трябва да слезе от ефир. В публицистичното предаване "Референдум" пък трябвало да се спре договорът със социологическата агенция "Алфа рисърч", отново с цел икономии. Договорът за социология е за сума, която е четири пъти повече от хонорарите на всички хора, заети с предаването, каза още кандидатът. "Не, не мога да продължа този договор. Същият случай е и "Стани богат" - прекалено скъпо е за нас. Няма да мога да гледам колегите в очите, иначе октомври трябва да им спра заплатите, за да спрем дефицита", коментира Емил Кошлуков.
В началото на презентацията си той наблегна на конкурентната и технологична среда, в която БНТ работи. Затова според него една от задължителните посоки на развитие трябва да е за гледане в онлайн платформи и през мобилни устройства.
В концепцията си той очертава пакет от мерки в четири сфери, които да реформират телевизията - законодателни, финансови, управленски и технологични. Според него на БНТ ѝ трябва нова организация на управлението, засилено филмопроизводство, нова програмна концепция, ясни правила за кариерно израстване.
По отношение на модела на финансиране, според него трябва да се избере един от три варианта - дали БНТ да мине изцяло на държавна издръжка, без да излъчва реклами; да засили продажбите на рекламно време, в т.ч. чрез аутсорсване на дейността към рекламни агенции; или най-накрая да се пусне фондът за публичното ѝ финансиране, но след като авторитетът на телевизията стане достатъчно добър, за да имат зрителите доверие в прозрачността на разходите.