Костадин Кисьов, РАМ-Пловдив: Започват процедури за изграждането на Археологически парк на Голямата могила

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
14:10 / 28.12.2024
576
Една от най-значимите находки на пловдивските археолози през годината, която изминава, бе разкрита на Голямата могила, където приключиха археологическите проучвания. Там бе открит един много интересен и много добре запазен тракийски храм, храмова постройка.

"Такава храмова постройка под могилен насип досега не е откривана в региона на Пловдив", каза в интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" Костадин Кисьов, директор на Регионален археологически музей в Пловдив. Археолозите се надяват там да продължат с помощта на общината да социализират мястото.

"Първо трябва да направим реставрация и консервация на паметника, а след това да се социализира терена и да се превърне в един археологически парк, каквито са идеите", добави Кисьов.

Преди това трябва да се изпълни процедурата за определяне на границите на обекта и на охранителната зона. Това е една по-дълга процедура, която отнема поне половин година, тъй като в нея участват представители на различни министерства.

"След като се извърши тази процедура и паметникът придобие статут национален, и след като се определят границите и режимите на ползване, чак тогава ще имаме терен, на който е ясен какъв му е статута, докъде се простира обекта и охраняваната зона. И чак тогава може да се пристъпи към проектиране на този археологически парк. А отделно ще трябва и проект за консервация и реставрация на самия храм и начин на експониране, който ще го правим ние в музея", поясни директорът на археологическия музей в Пловдив.

По отношение на археологическия парк като инфраструктура, това ще бъде обща работа с Община Пловдив, или пък конкретно с района.

По думите на Костадин Кисьов през тази година археолозите са имали разнопосочни прояви, които са били свързани най-вече със спасителни разкопки в рамките на града, където постоянно продължава строителството. А това води до конфликти с археологическите обекти, които се откриват на територията на Община Пловдив.

"И на практика почти цялото внимание и ангажименти на археолозите бяха насочени към тези спасителни разкопки", добави Кисьов.

Той уточни, че в това число са и разкопките на “Брезовско шосе", където може би  в средата на следващата година ще приключат, тъй като тази година са закъснели със стартирането. Разкопките започнаха чак през септември, сега прекъснаха и на пролет ще продължат, след като вече има излязло решение на Министерство на културата.

"И се надявам да приключим следващата година и този обект, остават още 60-80 метра", каза още Костадин Кисьов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (23):
26.09.2024 Коя е група "Фрея": Ние сме свързани със съвремието, но търсим контекста на музиката от миналото
25.09.2024 Разходка из Стария град с "Вдъхновението" и още нещо, слушайте в предаването "Цветовете на Пловдив"
14.09.2024 Лучано Ди Мартино: Много ме питат защо всички българи отиват в чужбина, а един италианец остава тук
29.08.2024 Петринел Гочев: Аз действам на принципа рисувай, или умри
26.08.2024 Археологът Костадин Кисьов: Открихме уникална храмова постройка за тракийската култура без аналог
06.03.2024 Знаете ли, че преди години Бунарджикът в Пловдив е носел името Сталин хълм
Още новини от Национални новини:
Земетресение регистрира Гоце Делчев
Борисов: Православната църква у нас е една
АПИ: Движението през Прохода на Републиката е възстановено
Почина легенда на българската естрада
Журналистка: В България с колан пътуват само тъпанарите, а осевит...
Експерт: Най-уязвими към сколиоза са децата в предпубертет и хора...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).