"Сключването на договори с авансово плащане срещу обезпечение е нормална практика, когато средствата се обвързани с определен бюджет. Правена е с години. Нито един финансово-контролен орган не я е определил като лоша. Обезпечението гарантира интересите на възложителя.“ Това коментира пред "Труд“ бившият просветен министър и бъдещ депутат в 47-ото Народно събрание
Красимир Вълчев по повод информацията от МВР, че проверяват за злоупотреби със средства при ремонт на общежития три университета в София.
По време на дебата в четвъртък между двамата кандидат-президенти
Румен Радев и проф.
Анастас Герджиков, ректорът на СУ каза, че същият ден в университета е имало полиция, която е питала дали има купуване на гласове. Но не това бил поводът полиция да влезе в Алма матер, заяви днес служебният вътрешен министър
Бойко Рашков. Според него Главна дирекция "Национална полиция" извършва проверки в три университета в София по сигнал за милиони, платени авансово за ремонт на студентски общежития.
"Става дума за 78 млн. лева. Средствата са преведени с писмо от МОН, с което е дадено указание на ректорите да преведат 100% сумите на съответните изпълнители. Това не напомня ли механизма, по който е възлагано изграждането на отделните лотове по АМ “Хемус"?“, заяви Рашков.
Според
Красимир Вълчев, който бе начело на МОН при отпускането на средствата за ремонт в края на 2020-а, очевидно целта е да се направят внушения: "Да се провокира в този момент проверка в Софийския университет и да се дискутира кандидатът за президент, другите две висши училища допускам, че са включени в проверката за камуфлаж, защото парите за ремонт на общежития са предоставени на над 20 висши училища“, каза той.
"Целта на всички това е да се даде сигнал към всички, които се опитат да се изправят срещу Радев. Сигналът е – знайте, че ще бъдете проверявани и оклеветени. Имам спомен за много проверки на звеното за вътрешен одит на Агенцията за държавна финансова инспекция, на Сметната палата. Нормално е проверката на една процедура за започне с Агенцията за държавна финансова инспекция. Но щом е започнала с Икономически полиция, това означава, че целта е да се направи бързо, демонстративно“, заяви още Вълчев.
"Тук говорим за средства, отпуснати през последните 3 месеца на 2020-а, за ремонти, които очевидно няма как да се случат до края на годината“, допълни той.