Криминалният психолог д-р Тодор Тодоров: Доброто психично благополучие води до повишена продуктивност

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:34 / 06.02.2025
807
Психичното здраве на служителите играе ключова роля за тяхната лоялност и ангажираност към организацията. Доброто психично благополучие води до повишена продуктивност, мотивация и удовлетвореност от работата, което от своя страна укрепва връзката между служителя и работодателя. Това каза криминалният психолог д-р Тодор Тодоров, който е официален гост-лектор на семинара HR Industry by JobTiger2025.

Той говори за това как влияе психичното ни здраве върху лоялността ни в работна среда.

"Служители с добро психично здраве са по-ефективни и продуктивни в изпълнението на задачите си. Те проявяват по-висока концентрация и креативност, което допринася за успеха на организацията“, категоричен е Тодоров.

По думите му психичното благополучие е свързано с по-висока ангажираност към работата и мотивация за постигане на целите на организацията. Служители, които се чувстват психически добре, са по-склонни да участват активно в проекти и да поемат инициативи.

Криминалният психолог заяви, че организации, които се грижат за психичното здраве на своите служители, отбелязват по-ниски нива на текучество. Служителите оценяват подкрепата и са по-лоялни към работодатели, които инвестират в тяхното благополучие.

Тодоров даде примери с факторите, които ни влияят върху психичното здраве на работното място. Това са работната среда, подкрепата от страна на ръководството и възможността ни да участваме в обученията, които развиват професионалните ни умения.

"Благоприятната атмосфера на работното място носи удовлетворение и допринася за личната себереализация. Работната среда се счита за един от основните фактори, които пряко влияят върху психичното здраве.

Лидерите и специалистите по човешки ресурси играят ключова роля в създаването на подкрепяща култура, където служителите се чувстват комфортно да обсъждат проблемите си, свързани с психичното здраве“, подчерта Тодоров.

Според криминалния психолог възможностите за развитие, които се фокусират върху изграждането на устойчивост, решаването на проблеми и емоционалната интелигентност, помагат на служителите да се справят със стреса и несигурността, което повишава цялостното им благосъстояние.

Той даде препоръки за подобряване на психичното здраве и лоялността на служителите, чрез създаване на подкрепяща култура - насърчаване на открита комуникация и предоставяне на ресурси за психично здраве, както и предлагане на програми за управление на стреса и емоционалната интелигентност. Въвеждането на гъвкаво работно време и възможности за дистанционна работа и осигуряване на програми за подпомагане на служителите с професионални консултации са от особено значение.

"Инвестирането в психичното здраве на служителите не само подобрява тяхното благополучие, но и укрепва лоялността и ангажираността им към организацията, водейки до по-добри бизнес резултати“, каза още криминалният психолог Тодор Тодоров, управител на фирма "Асес“ ЕООД.

Позовавайки се на Световната здравна организация (СЗО) д-р Тодор Тодоров каза в заключение, че психичното ни здраве е неразделна част от общото здраве и благополучие на обществото.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Социалният министър потвърди - пенсиите ще се увеличат с 11% от 1...
Циклон, идващ от Черно море, носи сняг и дъжд у нас
Срив в системата на аптеките блокира обслужването на пациенти
Към всички шофьори: Разлято гориво при прохода "Петрохан"  
Медицинските сестри и акушерките обезпокоени – намаляват времето ...
Делян Пеевски се ангажира с национална стратегия за водата след с...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).