Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Кристалина Георгиева: България трябва да се концентрира върху приемането на бюджет, който да помогне на страната ни да влезе в еврозоната
Автор: ИА Фокус 20:23 / 19.12.2024Коментари (0)1215
©
България трябва да се концентрира върху приемането на бюджет, който да помогне на страната ни да влезе в еврозоната. Това посочи  управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. По думите ѝ страната ни е напът да реши проблема с по-високата инфлация, като прогнозите са тя да бъде 2,6% през следващата година. Към момента процентът е 2,8.

"Но ако през този период решим да харчим повече, отколкото имаме, и в нашите критерии за еврозоната се появи нова дупка - този път бюджетен дефицит, действително ще отложим влизането си. Отлагахме го вече няколко пъти, време е да си кажем, че се стягаме и довеждаме тази работа докрай, както стана с Шенген", посочи Георгиева пред NOVA .

Относно критиките, които дойдоха от БНБ към Бюджет 2025, управляващият директор на МВФ посочи: "Това не се случва често и според мен се случи обективно по една единствена причина. В Европейската централна банка работят много добре с Българската народна банка, Комисията също работи добре с Министерството на финансите. Изградиха се очаквания, че най-сетне ние ще преодолеем едно единствено ограничение, което имахме - инфлацията, и сега се изправяме пред риска да има и ново ограничение. Затова БНБ каза: "Внимавайте, нека да сме по-реалистични". Да, може би приходите ще се увеличат. Да не забравяме, че ние искаме да ги увеличим с еднократни действия, а не със системна политика за увеличаване на приходите".

Световната икономика

По думите ѝ в Европа има разбиране за това, че трябва да се въведе повече динамизъм в европейската икономика, ако тя иска да се състезава успешно с тези, които са по-добре от нея днес. "Глобално, растежът през тази година е сравнително устойчив - 3,2%. Предвиждаме 3,2% за следващата. Видяхме, че американската икономика се представи по-добре, отколкото ние очаквахме в началото на годината. Докато европейската се представи малко по-зле, отколкото бяха нашите очаквания. Защо? Каква е разликата между Щатите и Европа. Най-вече три неща", обясни Георгиева.

И поясни: "Първо - САЩ имат енергийна независимост, достъп до сравнително по-евтина, изобилна енергия. Европа, особено след войната в Украйна, трябваше да се адаптира към нова енергийна реалност. Погледнато отстрани - европейците могат да се гордеят с това, което постигнаха. Толкова бързо да се пренасочат от голяма зависимост от Русия към относителна стабилност в енергийния пазар е немалко. Това обаче остава по-сложна тема за Европа. Второ - САЩ имат капиталови пазари, които работят много по-интензивно, отколкото тези в Европа. Старият континент разчита повече на банковата система, докато САЩ - на капиталовия пазар. В този капиталов пазар в Щатите има лесен достъп до рисков капитал, което означава, че иновациите там се превръщат в компании, а компаниите стават глобални лидери много бързо. Това в Европа не се случва. Ние нямаме тази енергия. Третата разлика - в САЩ има огромен достъп до човешки капитал. В Европа положението е по-сложно. Ние сме по-бързо остаряващи и все още не сме си решили темата за това как ще можем да осигурим работна ръка за нашата икономика. Такава, каквато новата икономика, която е много по-технологично зависима, изисква", е нейното експертно мнение.

"Светът се променя много бързо. Виждаме как трансформацията на икономиките вдига някои нагоре и сваля други. Европа има огромен потенциал да запази ролята си на мощен фактор в световната икономика, само ако си реши проблемите. Надявам се, че големите икономики в Европа ще преодолеят техните собствени ограничения и ще намерят път към това да са отново лидери в растежа в Европа. Дали това ще стане през 2025 г. - ще видим. Възможно ли е да стане - разбира се. Това, което мога да кажа от наблюденията по света - има цикличност. Това, което променя траекторията на страните, е решителността да се справят с проблемите, каквито са, а не каквито ни се иска да бъдат", заключи управляващият директор на МВФ.

Припомняме, че Кристалина Георгиева зае 13 място в тазгодишната класация на Forbes за най-влиятелните жени в света. "Това показва, че когато се работи сериозно, има резултати и те се признават. Разбира се, това е признание не само за мен, но и за целия екип на МВФ, за многото работа, която свършихме в полза на световната икономика през тази година", сподели тя.



Още по темата: общо новини по темата: 266
14.01.2025 »
14.01.2025 »
14.01.2025 »
14.01.2025 »
14.01.2025 »
14.01.2025 »
предишна страница [ 1/45 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
Кабинетът "Желязков"
Зима 2024/2025 г.
Проблем с недостига и износа на лекарства
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: