Кризата отказва всяка година близо 5000 жени от раждането на дете, показва националната статистика. След 2004 г. българките раждаха на година над 80 000 бебета. През 2009 г. на бял свят са се появили близо 81 000 деца. Сега според прогнозите на Националния статистически институт ражданията ще бъдат с 5000 по-малко, като през 2010-а те са били пак с толкова по-малко от предходната. Така страната ни отново ще се върне към показателите от 2004 г.
Макар да не можем да я измерим, все пак връзката между световната криза и желанието на жените да раждат е очевидна, твърди Магдалена Костова, която отговаря за демографската статистика в НСИ.
За една година близо 1200 деца са били родени от майки, надхвърлили четиридесетте, показват още данните. Това прави процент и половина от всички новородени. Докато през 1980 г. те са били едва 646. Ръст бележат и майките, които са под 15 години. През 1970 г. едва 213 невръстни момичета са се сдобили с бебета, но през миналата година те са вече 350, което съставлява половин процент от всички живородени деца. Тенденцията обаче не е характерна само за нашата страна, коментира Магдалена Костова.
Все пак данните показват, че отлагането на децата за по-късна възраст в богатите европейски страни обикновено се придружава от по-висока раждаемост. Например във Франция, Дания, Финландия и Холандия по-възрастните майки вече раждат и повече деца, като процесът се дължи на по-щедрата социална политика, твърди доклад за демографското положение на Европейския съюз.
Според документа обаче през миналата година сме отбелязали две положителни тенденции - леко повишаване на раждаемостта и удължаване продължителността на живота. Според данните на Националния статистически институт у нас най-висока е била раждаемостта в Сливен, София и Варна, а най-ниска - в Кюстендил и Видин.
Източник: в. "Монитор"