За последните 5 години кризата е върнала близо 450 000 наши гурбетчии обратно в родината. Това твърдят учени от Института за икономически изследвания към БАН, проучвали българската диаспора в Западна Европа. Те са анкетирали хора, които работят сезонно или по друга причина прекарват зад граница повече от 3 месеца в годината. Според националната статистика обаче за годините на прехода общо страната са напуснали 410 000 човека, а за десетте години между двете преброявания 192 000. Няма данни колко от тях са се върнали.
готови отново да стегнат куфаритеСпоред учените от БАН повечето анкетирани твърдят, че са щом трудовият пазар се активизира. Средностатистическият престой на гурбетчиите ни е нараснал от 13 месеца през 2007 г. на 18 месеца. Средният им месечен доход също се е вдигнал от 810 до 900 евро.
Годишните им спестявания в същото време са нараснали 4 пъти, твърди зам.-шефът на института доц. Веселин Минчев.
Анкетите сред наши гурбетчии в Испания и Германия показали, че ако през 2007 г. те са спестявали около 150 млн. евро годишно, сега заделяли до 690 млн. евро. За разлика от предишното изследване обаче днес предпочитаните страни за емиграция не са Испания и Гърция, а Великобритания и Германия. Въпреки високият стандарт и скъпият живот там заедно със САЩ те остават предпочитани дестинации за гурбет.
Преди пет години повечето хора, решили да напуснат страната, са го правели заради професионална реализация или семейни причини. Според доц. Минчев тогава основните аргументи са били краткосрочни икономически причини, просто по-добър живот и висок стандарт. Сега обаче този вид мотивация намалява, което означава, че вероятно хората са изгубили илюзиите си, коментира доцентът. Близо 200 000 човека просто не искат за живеят повече в България, показало още проучването. Според учените от БАН след приемането ни в ЕС желанието на хората да се преместят е нараснало повече от три пъти. Днес близо 22% от населението са готови да заминат зад граница. Това е естествено, понеже сме членове на ЕС и всеки желае по-висок стандарт, твърди доц. Минчев. Според социалното министерство поне по официални данни нашите в Испания са 170 000, а в съседна Гърция са 120 000, като 70 000 живеят там постоянно. В Кипър също има към 70 000 българи. По неофициални данни във Великобритания и Ирландия си изкарват хляба към 70 000 сънародници. Други 30-40 000 обаче циркулират между България и Обединеното кралство в зависимост от конкретната ситуация на пазара на труда. В Германия живеят 53 984 наши сънародници, като жените са значително повече от мъжете. Според Владимир Калчев, който следи миграцията в социалното министерство, наши сънародници има в почти всички страни на съюза, но те са сравнително малко на брой. Щом свърши преброяването във всички страни на ЕС, ще имаме по-точна информация, надяват се в МТСП.Голяма част от българите в съюза се осигуряват и дори ако загубят работата си, предпочитат тамошните социални помощи, вместо да започват наново в България.
Източник: в. "Монитор" |