Купища електронни писма всеки ден! Бързаме да ги обработим, но едно погрешно кликване може да ни струва кражба на потребителско име, парола и дори детайли на кредитна карта!
Трябва да се научим бързо и безпогрешно да различаваме имейлите, които най-вероятно са фишинг!
Ето някои сигнални лампички:
– Съобщението не е с персонално обръщение, а започва с "Уважаеми господине или госпожо“ и най-вероятно е изпратено до хиляди хора.
– Наличието на правописни и граматически грешки също са знак, че може би става дума за измама.
– Изисква се от Вас спешно действие – последване на връзка, обаждане на телефонен номер, отваряне на прикачен файл.
– Привличат Ви с невероятни сделки и оферти или Ви информират, че сте спечелили нещо, а Вие дори не сте участвали в каквито и да било игри.
Съветите на експертите от
"Ние, потребителите":
Не следвайте връзки, не се обаждайте и не изпращайте SMS-и на посочени номера и не отваряйте прикачени файлове, получени в подозрителни имейли!
Преди да щракнете върху какъвто и да било линк в имейл, задръжте курсора на мишката върху връзката, за да проверите дали URL адресът показва същият домейн, към който твърди, че води!
Не споделяйте изисквани чрез имейл данни за вход или финансова информация - никога, никога, никога вашата банка няма да поиска данните Ви за вход или ПИН!
Не отговаряйте на фишинг имейли, дори и само за да кажете на подателя да спре да изпраща съобщения – повече отговори, повече имейли!