Лекари точат пари за мними болни

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:31 / 17.07.2015
754
Лекари ревматолози взимат пари от хора, които са записали и отчели като диспансеризирани, макар те дори да не подозират, че се водят на здравен отчет при някого, докато той прибира пари за тях и от НЗОК. Тази нова далавера разкри финансовата институция, пише в. "Монитор".

Измамата с водените само на хартия пациенти се въртяла от болнични доктори, които обаче работят и като специалисти в доболничната помощ. На нея се натъкнали инспектори от касата, които са стартирали проверки по сигнали на граждани, страдащи от тежки ставни заболявания-три вида ревматоиден артрит и болестта на Бехтерев. Те се лекуват с много скъпи медикаменти и изискват постоянно наблюдение на ефекта от тях. Въпросните доктори изписвали на хората и протоколите за лекарствата, които се реимбурсират от НЗОК и им се отпускат безплатно или с голямо намаление в аптеките. Независимо, че пациентите са здравноосигурени, медиците им искали такса като за преглед "на частно". 

След като си приберели парите, те не ги търсели повече, за да се поинтересуват, дали терапията има ефект или лекарството трябва да се смени. Точно този "пропуск" станал причина инспекторите от НЗОК да тръгнат по следите им след подадени десетки жалби от болни. При проверките се оказало, че въпросните доктори са вписвали и отчитали хората като диспансеризирани и за това получавали допълнителни суми от касата. Те обаче не викали на допълнителни прегледи и изследвания болните, които пък въобще нямали представа, че се водят диспансеризирани.

Получава се омагьосан кръг, в който, от една страна касата заплаща скъпоструващото лечение на пациентите, но не може да осъществява контрол върху ефективността на тяхното лечение и адекватното им проследяване. От друга, пациентите плащат от джоба си, а не е ясно дали получават лечение с необходимата ефективност, коментираха от НЗОК.
Касата е платила 57,3 млн. лв.

за биологични антиревматични препарати, които са едни от най-скъпите във фармацията през 2014 година за лечението на болни със серопозитивен ревматоиден артрит, ювенилен артрит и тежък активен анкилозиращ спондилит. Тази сума се равнява на 10 % от бюджета за лекарства на НЗОК. За сравнение от там посочиха, че осигурителният фонд плаща средно по 10 лв. за лечението на болни от хипертония-една от водещите причини за смъртност у нас.

За да се спрат далаверите със средства за скъпи медикаменти за ревматоидни артрири, касата и три пациентски организации разработват нова система и организация за изписване на протоколите, с които те се отпускат безплатно в аптеките. Тя ще бъде разписана до 1 август и ще бъде публикувана на сайта на НЗОК за обществено обсъждане, съобщиха от касата.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Заради липса на мантинели: Кола виси на ръба на пропаст край Плов...
Четири прохода са затворени за камиони, два от тях за всички МПС
Медицинските сестри са недостатъчни и това не е тайна, но има реш...
Помните ли 17-годишната Ивана от Дупница? И 2024 година ще свърши...
Лекари със съвети при алкохолно отравяне и как да помогнем на чов...
Сварява първата си бира в домашна тенджера преди 6 години, днес п...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).