Левон Хампарцумян за еврозоната: Някой, ако има скрит кеш, той ще може да го обмени и след 20 години

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
20:29 / 10.02.2025
2578
Съставянето на бюджета е високотехнологична задача - необходимата информация е в Министерството на финансите и в още няколко институции, всички останали или злоупотребяват, или се поддават на някакви емоции. Това каза по БНТ финансистът Левон Хампарцумян.

Надявам се, че професионалните хора в Министерството на финансите да сглобят един хубав бюджет, подчинен на основната цел – влизане в еврозоната, заяви той.

Резки харчове от типа увеличение на заплати с 60-70%, диференцирано ДДС, трябва да се забравят за известно време, най-добре завинаги. Доходите трябва да се вдигат плавно, така че да не предизвикват стрес в други сфери в държавата. Как ще се обясни, че работата на един човек, който се занимава с подслушване, е по-важна със 70% от тази на учителя, който обучава деца, които са бъдещето на България. Това е част от обществения договор, трябва да има някакъв баланс – не може едни да са много по-добре от други. Този обществен договор е в основата на структурата на една демократична държава. А и ефективността от парите, които се наливат в публичните системи, не е много висока – масово в България с доплаща както за сигурност, така и за здравеопазване и образование. Трябва да говорим за ефективност от нашите пари, които се използват за администрацията, посочи Хампарцумян.

По думите му бюджет с 3% дефицит е необходимо условие за влизане на България в еврозоната, а оттам нататък решението е политическо.

В отговор на въпрос за социологическо проучване, според което над 57% от анкетираните са се изказали принципно "против" на въпрос дали България трябва да приеме еврото, финансистът отбеляза: "Икономически активната част на обществото е "за" влизането в еврозоната. Ролята на политиците е да водят, а не да следват. Ако те следват волята на икономически заблудени и не особено образовани хора, може да се върне и смъртното наказание. Въпросът е поставен грешно, хората трябва да направят необходимото да се образоват, за да може да са по-успешни в живота, а еврото или левът, или монголският тугрик са само системата, с която се измерва техният успех или неуспех. По темата у нас се спекулира много - някои спекулират от глупост, други - защото преследват политически цели, трети и те не знаят защо".

Той увери, че при влизане в еврозоната няма да има промяна на курса лев-евро. Това са глупости на търкалета. Няма такъв сценарий, подчерта Левон Хампарцумян.

Спестяванията ще се превалутират безплатно за всички, по курса, по който ще влезем. Някой, ако има скрит кеш, той ще може да го обмени и след 20 години. Тези пари няма да се загубят по никакъв начин. В Германия, например, се смята, че в кеш и в момента има около 30 млрд. германски марки, добави той.

Стоките няма да поскъпнат драстично. Еврото е само измерител на процеси в икономиката. Цените на имотите отдавна са в евро, както и цените на много коли. Ние сме с единия крак там, каза още Хампарцумян.

Виж коментарите (0)

Още по темата (734):
16.04.2025 Ивайло Калфин: Българският лев е изключително слаб като валута
15.04.2025 Официалният сайт за еврото с обновена рубрика за гражданите
15.04.2025 Евродепутатът Емил Радев във Варна: Еврото носи стабилност и ръст на инвестициите
15.04.2025 Теменужка Петкова: Никога не сме били по-близо до еврозоната
14.04.2025 Горанов: Всички предпоставки, за да бъдем успешно приети в еврозоната, са налице
11.04.2025 Брокер: Очаква се ново поскъпване на имотите след влизането ни в еврозоната
Още новини от Национални новини:
Извънредна кампания на ГИТ в строителния сектор изваде наяве фрап...
Съдбата на правителството се решава в 14:30 утре, ДПС на Доган ще...
Правосъдният министър: Съдебен изпълнител е поискал от баба Янка ...
Борисов обясни защо изчакват с продажбата на реакторите от АЕЦ "Б...
Бойко Борисов за излизането на АПС от мнозинството: Целите са тол...
Правителството с важно решение за хората с трайни увреждания


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).