© | България има реална възможност сама да добива до 30-40% от потребностите си от природен газ. Анализите показват, че това може да стане до 3-4 години и ние ще работим в тази тази посока, разписано е и в управленската ни програма. Това заяви водачът на листата на ГЕРБ във Варна Лиляна Павлова на среща със симпатизанти в Oбщина Аксаково днес.Тя не се ангажира с обещание за намаляване цената на тока в големи размери, но обеща да се преразгледа енергийният микс, от който зависи цената на електроенергията. Според нея първата стъпка е да се направи реформа на енергийните дружества. Специално за Варна има два важни сектора - проектът Южен поток и добивът на газ от Черно море. И двата проекта ще спомогнат за разкриване на работни места, за съживяване на икономиката в региона, обясни Павлова.
Газът от Черно море щял да бъде с около 30-40 на сто по-евтин от този, който внасяме. Така би трябвало да паднат и битовите сметки, смята водачът на листата.
Енергийната ефективност е друг приоритет - тя не е красиво пожелание, но с нея се намалява до 40-50, а някъде и до 70 на сто от разходите за отопление и осветление, посочи Лиляна Павлова. Тя посочи, че програмата за енергийна ефективност ще обхване и еднофамилните къщи. Върху тях ще може да се монтират ВЕИ на покривите и хората ще могат да си произвеждат сами и по-евтин ток, а пък държавата ще изкупува произведеното над потреблението им.
За разлика от много други места в страната, община Аксаково е направила много за развитието на региона. Благодарение на активността на кмета общината е с подновени улици, тротоари и нова ВиК мрежа в с. Игнатиево, посочи Павлова.
Тя допълни, че доизграждането на магистрала Хемус е много важно, не само да област Варна, но и за цялата страна. Пътният възел при Аксаково за включване в магистрала Хемус е много важен, но преди това трябва да се направи проектирането, да провери за археология, и развибра се да направи оценка за въздействието на околната среда, отговори на поставените въпроси Павлова. Преди това обаче трябва да се осигури финансирането, после да се изготви парцеларният план, за да се оцени размерът на финасирането за отчужденията, допълни тя.
В периода 2010-2012 нашето правителство взе много важно решение за деинституционализацията на деца, лишени от родителска грижа. Това е стратегия с 15-годишна перспектива и целта е да изведем децата от горите и да ги интегрираме сред нас. Ние осигурихме 106 млн. лв., а от 2014 г. Ще има нов ресурс по европейската програма за Развитие на човешките ресурси. Смятам, че тези деца трябва да учат заедно с нашите деца. Сега усилията са насочени основно към децата с недъзи, които имат много по-малък шанс да бъдат осиновени, обясни Павлова. Новото от 2014 г. Е деинституционализацията на възрастни хора. |