"Статистиката показва, че в България има 1,5 млн. работещи и 2,5-3 млн. души, които не работят", отчете Павлова, визирайки необходимостта от пенсионна реформа. Тя изтъкна и значението на реформите за образователната сфера. "Фактите показват, че над 60% от безработните нямат квалификация и са неграмотни", поясни Павлова.
Според нея е необходимо професионалното обучение да се обвърже с практически умения. Във висшето образование се предвижда промяна на акредитациите на университетите. "Смятаме да финансираме само тези специалности, за които има търсене, а останалите да се запазят от висшите учебни заведения като платена форма", допълни Павлова.
"За последните 14 г. финансирането на здравеопазването е нараснало от 1 млрд. лв. до над 3 млрд. лв. Трябва да се преустанови практиката клиничната пътека да е фактор за ценообразуването, за да се спре и източването на Здравната каса", смята водачът на варненската листа на ПП ГЕРБ, изтъквайки неотложната реформа в системата на здравеопазването.
Лиляна Павлова заяви, че първата задача на ГЕРБ ще бъде стабилизирането на икономиката. "За целта ще се запазят най-ниските данъци. Категорично сме за запазване на плоския данък", увери тя и допълни, че водеща политика ще бъде привличането на инвеститори и създаването на стимули за тях.
"Ще стимулираме инвеститорите чрез данъчни преференции, ще ги подкрепим с европейски фондове за разкриване на работни места, по-бързо възстановяване на ДДС и пр.", обясни Павлова.
По думите й през декември ще излезе нова рейтингова оценка за България. "В момента сме на първото стъпало на инвестиционния рейтинг, ако слезем от него, отиваме на нивото на развиващите се страни. Това ще затрудни и бизнеса, тъй като автоматично към кредитите ще има добавка за риск", посочи Лиляна Павлова.
"Затова за нас е повече от важно да стабилизираме България и да върнем доверието към страната ни", аргументира се водачът на варненската листа. "За съжаление, прогнозите на ГЕРБ, че 2014 г. ще бъде нулева за европейското финансиране, се сбъднаха. Целта ни е да не допуснем това да се случи и с 2015 г.", заяви Павлова.
"Ако парите от европейската солидарност не пристигнат, трябва да разчитаме на бюджета, а с него не можем да осигурим финансиране за всички мерки за стимулиране на бизнеса", обясни още тя в отговор на поставените въпроси. "С еврофондовете можем да плащаме стажантските програми или за период от 1 г. да финансираме издръжката им, докато младите хора добият стаж. С финансови стимули може да се осигури и преквалификацията им", посочи още водачът на варненската листа на ПП ГЕРБ.
Още по темата (359): | |