Лъч надежда: Учени изпитват лекарство за множествена склероза
Учени от университета "Кюшу" в Япония са открили потенциална терапевтична цел за лечение на напреднала множествена склероза. Използвайки експериментален миши модел на множествена склероза и астроглиални култури, те изследвали ролята на конексин 43 (Cx43), протеин, участващ в клетъчната комуникация и сърдечната функция.
Целта им е била да се определи дали насочването към този протеин със специфични блокиращи лекарства може да облекчи симптомите на множествена склероза. Учените са използвали лекарството INI-0602, което блокира междуклетъчните канали, образувани от протеина Cx43.
Високите му дози значително намаляват симптомите при опитни мишки, включително понижават демиелинизацията и инфилтрацията на имунните клетки в нервната система, нивата на провъзпалителните цитокини и повишават стойностите на противовъзпалителните цитокини в цереброспиналната течност.
Лекарството модулира калциевата сигнална система в астроглиалните клетки, което ограничава способността им да насърчават възпаление.
Насочването към Cx43 канали с блокери може да осигури нова терапевтична стратегия за хронична МС и да допринесе за разработването на нови лечения. Подобен подход може да се приложи и към други невродегенеративни заболявания, като амиотрофична латерална склероза. Изследователският екип планирал да проведе клинични изпитвания, за да оцени безопасността и ефективността на INI-0602 при пациенти с МС, пише zdrave.to.