В държавният бюджет министърът на финансите трябва да предложи приходни мерки или комбинация от тези, които бяха предложени с нови, които да отразяват политиката на кабинета, с които да се влезе в дефицит от 3%, като същевременно се гарантира ръста на доходите по закон, като минималната заплата, за законите за МВР, за МО, за образование. Това, което се прави в момента, е допълнително прецизиране и до 14 февруари ще бъде представен адекватен бюджет, който да отразява всички тези неща. Това каза главният икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучения Любослав Костов в предаването
"Метроном" на Радио
"Фокус".
По думите му реалният дефицит в бюджета за 2025 година е около 6-7 милиарда лева, като всичко останало е спекулация.
"Дефицитът от 18 милиарда за 2025 година е на база внесения проект от г-жа
Людмила Петкова, но това са превишение на разходите над приходите, като от тези 18 милиарда трябва да извадим ръста на икономиката, който е около 5-6 милиарда, трябва да извадим позволения дефицит в рамките на 3%, който същото при прогнозиран БВП от 215 милиарда лева тази година най-вероятно ще дойде някъде около 6,5 милиарда. Реално това, което трябва да се прави като фискална консолидация с допълнителни приходи или намалени разходи, говорим за реален дефицит от около 6-7 милиарда лева", обясни той.
"Новите управляващи искаха да внесат свой бюджет, за да покажат, че те ще решат проблемите, като този бюджет, който ще внесат, най-вероятно ще бъде на около 80% същия, като на г-жа
Людмила Петкова", посочи още икономистът, като според него е трябвало просто между първо и второ четене на закона с отделни законодателни текстове да се променят някои пера в капиталната програма, в издръжката и да се върви напред.
Комбинацията от приходни мерки и намаляване на разходите ще доведе до намирането на липсващите 6-7 милиарда, като част от мерките за намаляване на разходната част на бюджета е прогнозиране на капиталната програма в реалистични размери, което ще доведе до намаляване на разходите с 3-4 милиарда надолу, намаляването на издръжката с 10-15% и още няколко мерки, заложени в приходната част, като отменяне на намаляването на ДДС, което беше пандемична мярка, като трябва да се отвори и въпроса за цялостната данъчна философия и за структурата на преките и косвените данъци.
"Въобще да видим как данъчната система спомага да растежа и стимулира потреблението. Това е основният дебат и да си помогнем икономически, не само да намаляваме неравенството. Толерансът на хората на труда към изпълнителна и законодателна власт рано или късно ще свърши. Наистина трябва да има една активна политика по доходите. Като сега са се събрали да направят правителство и да управляват, първа точка е политика по доходите, втората точка най-вероятно трябва да е демография, защото нещата са потресаващи", посочи Любослав Костов.