Съгласно Закона за управление на отпадъците, вносът в страната на отпадъци за депониране е забранен, а вносът на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергията, е ограничен до количества, които не надхвърлят 50% от количествата по съответните разрешителни на инсталациите.
Подобно на редица други държави-членки от ЕС, превозът на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергия в България, е установен модел за осигуряване на суровини за инсталации в страната, които притежават комплексни разрешителни и отговарят на всички изисквания на Наредба № 4 за условията и изискванията за изграждането и експлоатацията на инсталации за изгаряне и инсталации за съвместно изгаряне, транспонираща Директива 2010/75/ЕС относно емисиите от промишлеността.
В случаите, когато регламентът изисква, превозите на отпадъци, предназначени за изгаряне с оползотворяване на енергия в рамките на ЕС, подлежат на предварително писмено разрешение - нотификация, издадена от компетентния орган.
В рамките на разрешителния режим за нотификация, Министерството на околната среда и водите следи за спазване на изискването, внесените отпадъци да не надвишават 50% от капацитета на инсталациите.
Пратките с отпадъци, които пристигат на български пристанища, се разтоварват и освобождават, едва след като се удостовери, че за тях е налице нотификация, издадена от Министерството на околната среда и водите в съответствие с процедурите и изискванията на Регламент (ЕО) № 1013/2006 относно превози на отпадъци.
Съгласно изискванията на регламента, за всеки отделен пристигащ транспорт в рамките на издадена нотификация, МОСВ получава информация преди тръгването му от държавата по изпращане, при получаването му в съоръжението и след завършване на третирането му.