© Impact Press Group | | Гласов контрол за бомбите ще въведе МВР. Експерти ще преценяват дали даден сигнал за поставено взривно устройство идва от хлапак, психически лабилен човек или е сериозен сигнал. Мерки за безопасност ще се спазват при всички случаи, но до евакуация ще се прибягва при по-специални инструкции на МВР към службите за сигурност във всеки мол, магазин, съд, болница или друга обществена сграда. Пълната евакуация обаче ще се запази за училища и детските градини, тъй като там тя става по-бавно.Новите мерки станаха ясни след редица срещи между представители на Темида, МВР и експерти от Гражданска защита и Спешна помощ. Причината за извънредните разговори бяха поредните сигнали за бомби в сряда и четвъртък. В сряда сигнал отново затвори мол "Сердика", а вчера мъж изпразни за два часа сградите на съда в София и Варна. В 8,19 часа на тел. 112 се обади мъж, който съобщи, че в Софийски градски съд са заложени две бомби и че ако до един час полицията не изведе хората от сградата, взривните устройства ще избухнат. Екипи на ДОТИ и Гражданска защита веднага изпразниха залите. В 9 и 9,30 ч в сградата на Съдебната палата трябваше да има заседание по делото срещу Христо Монов - бившия изпълнителен директор на БДЖ, както и по мегаделото "Октопод", където основен подсъдим е Алексей Петров. След извършена проверка, при която не бяха открити взривни устройства, сградата бе отворена отново.
Междувременно сигнали за бомби затвориха за няколко часа и двете варненски съдилища. Обажданията за взривни устройства в Окръжния съд и в Районния съд бяха получени минути след 8 ч на тел. 112. След проверката на техническите служби работата бе възстановена. По това време обаче вървеше и заседание на Висшия съдебен съвет. Кадровиците на Темида прекъснаха заседанието и поискаха извънредна среща с МВР шефа Цветан Цветанов. Той обаче по това време бе на обиколка в страната.
По-късно шефът на Върховния касационен съд Лазар Груев обясни, че при сигнал за бомба административният ръководител на сградата е длъжен да уведоми служителите си да напуснат. В сградата на Съдебната палата в София например стопанин е именно той. Затова се наложи Груев да излезе от заседанието и да разпореди евакуацията на сградата.
"Съвсем не е лесно да разпишеш разрешение сградата да се отвори, защото има много хора, а човешкият живот е най-важен", отбеляза Груев по-късно. Затова той призова за нови спешни разговори и вземане на мерки за разкриване на извършителите на престъпленията.
Източник: в. Стандарт |