МЗ опроверга новината за грипна епидемия в Стара Загора

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
17:57 / 13.01.2023
7139
От 12 до 17 януари на територията на област Бургас е обявена грипна епидемия, а от 13 до 18 януари – за област Шумен.

Към настоящия момент в област Стара Загора не е обявена грипна епидемия, каквато информация се появи по-рано днес.

Съгласно изискванията на Закона за здравето, при епидемично разпространение на грип и остри респираторни заболявания временни противоепидемични мерки на територията на дадена област се въвеждат само след предварителното им съгласуване с главния държавен здравен инспектор.

Временните противоепидемични мерки по отношение на здравната система, въведени в двете области, включват преустановяване на плановите консултации на здрави бременни жени и кърмачета, преустановяване на профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации.

Лечебните заведения трябва да предвидят възможност за разширяване на легловия капацитет на вътрешните отделения за сметка на други отделения, с оглед на приемане на насочени пациенти с усложнения. За периода на грипната епидемия в двете области се преустановяват и свижданията.

Задължително е провеждането на ежедневен филтър в детските заведения, като не се допускат до работа заболели лица от персонала. Лечебните заведения следва стриктно да спазват изискванията на Наредба 3/08.05.2013 г. за утвърждаване на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболнични инфекции.

От Министерството на здравеопазването напомнят, че е препоръчително спазването на нефармацевтичните противоепидемични мерки като носене на защитна маска за лице, честа хигиена на ръцете и спазването на физическа дистанция.

Виж коментарите (1)

Още по темата (15125):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
Още новини от Национални новини:
Хиляди хора отдадоха почит на гроба на папа Франциск ден след пог...
Божидар Божанов и Ивайло Мирчев са новите лидери на "Да, България...
Новите лидери на "Да, България": Единственият път, който виждаме,...
Божидар Божанов и Ивайло Мирчев са новите лидери на "Да,България"...
Надежда Йорданова и Елисавета Белобрадова се оттеглиха от лидерск...
Бойко Борисов се срещна с Доналд Тръмп-младши


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).