Магдалена Гигова: Българите имат добра репутация в Аржентина
Българите имат добра репутация в Аржентина. Диаспората е голяма. Имали са българин губернатор на провинция, имаме и много депутати. Това каза журналистът и пътешественик Магдалена Гигова в предаването "Денят на фокус“ по Радио "Фокус“.
Първите български заселници в Аржентина са основно в провинция Чако, която е с много неблагоприятни атмосферни условия. Около половин милион наброяват нашите сънародници там днес, разказа пътешественичката.
Първите й впечатления от Буенос Айрес са като от много красив европейски град. "Видя ми се много питомен, много колониален, много европейски. Нямаше го онзи дух, който си представях. Архитектурата е колониална“, обясни Магдалена Гигова.
Тя разказа и за гробището "Реколета“, което е своеобразен музей от скулптури на открито. Там са гробниците на най-големите и богатите фамилии. "Там има повече от 6400 мавзолея, филигранни кули, статуи, барелефи, но легендите са много повече. Най-легендарната му обитателка е Евита Перон, която много трудно е намерила своето място там, защото тя има скромен произход. Всички благородници със синя кръв или много богатите са дали лют отпор, но тя в крайна сметка е погребана в гробницата на семейство Дуарте“, разказа Магдалена Гигова.
Гигова разказа и за пътешествието си до Бразилия. При първото си пътуване до там тя успява да посети само Рио де Жанейро. Втория път стига и до водопадите Игуасу. Те се намират на границата между Парагвай, Аржентина и Бразилия. "Не мога да твърдя от коя страна е по-зрелищно. Там не можеш да останеш сух по никакъв начин. Направени са едни много красиви мостчета, така че да можеш да ги огледаш от всички страни. Това е просто чутовно. През цялото време има дъга и можеш да минеш под нея“, разказа тя за природния феномен.
Успява да погледне водопадите и отгоре.
Пътешественичката успява да посети и една фавела като част от туристическа обиколка. Фавелите са бедняшките квартали, гетата на Рио. Те имат свое собствено управление и собствени закони. "Ако си невнимателен турист, наистина може и да не излезеш. За да подтикнат децата от фавелите да имат някакво смислено занимание, те ги взимат малки и започват да ги обучават на музика и танци“, обясни Магдалена Гигова.