В момента стратегически проекти като магистралите "Струма" и "Марица", Северната тангента на Околовръстния път в София и други се бавят заради дълги съдебни процедури по обжалване. Приетите вчера от депутатите поправки обаче предвиждат оспорването на размера на обезщетението пред съда, получено за имота, да не спира багерите. Така изпълнителят ще може да започне работа, проектът да се реализира, а в същото време досегашните собственици да си защитават финансовия интерес пред Темида до получаването на средствата, които ги удовлетворяват.
За самото въвеждане във владение все пак ще се изисква нарочно решение на съда. Освен това се поставят изрични условия за влязъл в сила подробен устройствен план, който да включва изграждането на обекта, както и предвиденото обезщетение вече да е преведено по сметката на собственика. Последното изискване пред реализирането на бързата процедура за отчуждаване е имотът да не е единствено жилище на лицето.
Промените, с които се отпушва строителството на магистрали, бяха изготвени още от служебния кабинет, но зад тях застана и новият министър на регионалното развитие Лиляна Павлова. Сред мотивите на вносителите, които надделяха и при дебатите в пленарната зала, бе, че става въпрос за национални обекти, чието забавяне може да доведе до огромни загуби на европейски средства.
Шефът на временната правна комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ уточни още, че с поправките ще се пресекат възможностите за изнудване на инвеститора и държавата от страна на частното лице.
Лидерът на ДПС Лютви Местан също защити поправките, като изтъкна, че с тях ще се елиминира рискът в условията на криза България да загуби много средства. Той призова колегите си в залата да загърбят партийните си пристрастия и да действат рационално "с ясно съзнание за публичния интерес, без да засягат частния". Местан уточни обаче, че преди окончателното приемане на текстовете на второ четене, ДПС ще внесе поправки, които да гарантират изричното уведомяване на собственика, че започва процедура по отчуждаване. По думите му в момента има порочна практика на "лепване на някакво съобщение", а собственикът - "чел-недочел", пропуска сроковете и загубва правата си по обжалване. Затова ще се внесат текстове, които разписват уведомяването на лицето и по настоящ адрес.
Законодателните промени вчера не бяха подкрепени само от БСП и ПФ.
Източник: в. "Монитор"