Ангел Марин му опрощава 6 години затвор, а комисията по помилванията твърди, че "престъплението е тежко не само по смисъла на Наказателния кодекс, но и много обществено укоримо и пряко засяга устоите и авторитета на държавната администрация".
За да убедят бившия вице, членовете на комисията изтъкват и аргумента, че това помилване би компрометирало твърденията на президента Първанов за нетърпимост към корупцията по върховете на властта.
"Помилването би предизвикало отрицателни обществени реакции, няма да бъде разбрано и оправдано и от другите лишени от свобода; такова помилване ще се окаже в пълно противоречие с позицията на Президентската институция на нетърпимост към корупционните престъпления и ще постави под съмнение лансираните от Президента идеи за борба с корупцията във високите етажи на властта. Цялото общество познава предложението на Президента за създаване на специална независима Комисия за борба с корупцията", се казва в мотивите на експертите, които Марин не зачита.
По подобен начин изцяло е помилван и общински съветник, осъден за неплащане на данъци. Осъденият е натурализиран български гражданин с висок социален статус, а комисията възразява срещу проявата на милост, защото е извършил престъпление, към което обществото се отнася с особена непримиримост, изтърпял е много малка част от присъдата и все още не е започнал да плаща по делото за данъците си.
След това Марин опрощава и глобата от 700 лева на лице, осъдено по две дела за документни престъпления, чието наказание по принцип е намалено заради сключено споразумение с прокуратурата.
Помилваните убийци и крадци
Помилването на убийци преобладава в списъка от случаи, когато Марин взима решение да опрости наказание, въпреки мнението на комисията си. Особено скандално е помилването на осъден за грабеж с убийство като в този случай вицепрезидентът действа на два етапа.
Първо през 2004 г. опрощава 2 години от присъдата, въпреки отрицателното мнение на експертите. Две години по-късно осъденият подава нова молба и Марин го помилва напълно. Комисията отново е против. Помилвани, без каквито и да е мотиви, са шест души, осъдени клевета.
Вицепрезидентът намалява с 1 година присъдата на осъден за кражба и убийство на собствения си син, при положение, че осъденият не е излежал дори поливаната от наказанието си. Според комисията "държавна милост на този ранен етап от изтърпяване на наказанието при липса на изключителни обстоятелства би била обществено неприемлива".
С 1 година е намалено наказанието и на осъден за отвличане и убийство, въпреки че няма настъпили "изключителни обстоятелства" в досието на затворника.
Милост е получил и осъден за убийство по особено жесток начин, който освен това престъпление има още две присъди за хулиганство и средна телесна повреда.
В друг случай Марин е намалил с 1 година наказанието на осъден за убийство особено жесток начин, който преди това е подложил жертвата си на физически и психически тормоз. Комисията не подкрепя, защото не са налице изключителни обстоятелства, които да мотивират помилването. Вицепрезидентът помилва лишения от свобода без мотиви.
Намалено е с 1 година наказанието на човек, убил съпругата си по особено жесток начин, като преди това системно я подлагал на тормоз и нечовешко отношение. Комисията възразява - поради особената тежест на деянието, докато затворническата администрация предлага намаляването на наказанието заради добро поведение.
Без зачитане на мотивите на комисията са помилвани петима рецидивисти, арестувани за множество кражби, осъдени за измами и присвояване, един за контрабанда, както и лице, излежаващо присъда за даване на отрова. Осъден за убийство получава опрощаване на 6 месеца от наказанието си, защото бил изпаднал в "лека депресия".
Общо 529 помилвани, опростени глоби за 1.76 милиона лева
Общият брой на помилваните по време на двата мандата на Георги Първанов и Ангел Марин са 529 души. От тях 232 случая са на осъдени за убийство.
В статистиката има и 33 случая на опрощаване на глоби за общо 1 761 600 лева.
През всичките 10 години, един член на комисията за помилванията към президентството гласува "против" опрощаването на глоби, считайки, че милостта на държавния глава не се простира чак толкова далеч.
Информацията за помилванията бе предоставена на Mediapool с инициалите на осъдените лица, защото президентството счита пълните им имена за лични данни.
Мненията на помощната комисия за помилванията не са задължителни за вицепрезидента, който дори няма задължение да мотивира своите укази. След издаването им, задължението на правосъдния министър да ги приподписва е изцяло формално и няма как да промени волята на президентството.
Висящ е въпросът кой контролира силно корумпираната система на затворите, която най-често предлага на президентството помилване на определени лица.
От представената информация на Mediapool става ясно, че голяма част от предложенията за "държавна милост" идват именно от затворите. В някои от случаите Марин се е доверявал именно на тях, а не на мнението на своите експерти.
Източник: Mediapool