Мартин Владимиров: Превръщаме се в Троянски кон за Кремъл заради петрола

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (3)
18:32 / 20.12.2023
1049
Присъствието на руската компания "Лукойл", най-голямата компания в България през последните 20 години, е било от ключово значение за поддържането на политическото влияние, което Кремъл има у нас. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Мартин Владимиров, директор на програма "Енергетика и климат" в Центъра за изследване на демокрацията.

"Руската инвазия в Украйна и последвалите санкции от страна на Европейския съюз са уникална политическа възможност и прозорец, който се отваря за българското правителство да скъса тази стратегическа зависимост с Русия. За съжаление, тази възможност беше пропиляна до голяма степен. Вдигането на дерогацията идва в последния момент, разбира се, добре дошло е, но не е това, което очаквахме, когато започна войната. Центърът за изследване на демокрацията на 26 февруари публикува списък от точки, които правителството трябва да изпълни, за да можем ние да намалим руското икономическо и политическо влияние у нас.

И тези точки бяха представени на закрито изслушване в парламента,тогава. Всички бяха на едно мнение, че наистина сега е моментът да се действа, защото Русия е агресор и малко по малко тази стратегия започна да се размива. Не казвам, че частично не беше изпълнена в някои аспекти, но до голяма степен се разми. Най-голямото размиване се случи именно по темата “Лукойл". И до ден днешен няма технически, икономически аргументи, които да защитават позицията на българското правителство за поддържане на дерогацията, изобщо за взимането й на първо място", обърна внимание Владимиров.

По думите му дерогацията е излобирана в Брюксел: "България е единствената държава с излаз на море, която получи подобна дерогация. Никоя друга страна-членка на Европейския съюз не поиска подобна дерогация. Страните в Централна Европа, които нямат достъп до море, те имаха малко по-уникален казус, въпреки, че ако трябва да съм честен и те имаха алтернативи. Но тяхната позиция е по-разбираема, от гледна точка сигурност на доставките. Но България нямаше обективни причини за подобно изключение, защо го казвам това? Защото редица анализи, които сме правили, включително на бившия колега Бойко Ницов, който в момента е представител на българската държава в Надзорния съвет на рафинерията. Казвали сме и доказали, че рафинерията може да оперира с над 20 различни сорта петрол. И не е необходимо да се запазва зависимостта от руския петрол".

По думите му основният губещ е българската геостратегическа позиция: "Защото ние на практика се превръщаме в Троянски кон за Кремъл по темата петрол и големият печеливш е  Русия и “Лукойл".

Виж коментарите (3)

Още по темата (229):
15.11.2024 Делян Добрев: Абсолютен рекорд, но как? С 1 лв. надписан на всеки литър бензин и дизел...
07.11.2024 Експерт каза каква е според него истината за "Лукойл Нефтохим Бургас": Веднага трябва България да се активира и да задава правилните въпроси
07.11.2024 Министър Малинов за "Лукойл Нефтохим Бургас": Ще настоявам да имаме повече възможности за информация при промяна на собствеността
07.11.2024 "Лукойл": Не се водят никакви разговори за продажба на рафинерията в
България
06.11.2024 Енергийният министър: Нямаме информация за сделка за продажбата на "Лукойл"
06.11.2024 FT: "Лукойл" планира да продаде рафинерията в България, чака се подписът на Путин
Още новини от Национални новини:
Директорът на "Асоциация Анимус": Случаите с домашно насилие став...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Проф. Боян Дуранкев: Ако България влезе в Шенген, ще ни имат дове...
Андрей Райчев: В парламента има жалки усилия на оцеляващи хора да...
Доц. д-р Лъчезар Лозанов: Част от пациентите с преддиабет имат но...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за времето за декември, снегът...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).