Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Масови проверки на строителни обекти в страната, самоделки, безредие и аматьорски ремонти са сред нарушенията
Автор: Екип Varna24.bg 10:05 / 24.04.2023Коментари (0)928
©
Главна инспекция по труда (ГИТ) ще се включи в Европейската седмица на действието, посветена на строителството. ГИТ стартира проверки в цялата страна на строителни обекти в периода 24.04.2023 г. – 28.04.2023 г. като част от Европейската седмица на действието, организирана от Европейския орган по труда (ЕОТ), информира Инспекцията.

Инспекторите по труда в гр. София ще бъдат подпомогнати от командировани инспектори от други градове. След селското стопанство през 2021 г. и транспорта – през 2022 г., през 2023 г. ЕОТ ще съсредоточи своите усилия за повишаване на осведомеността за прилагане на трудовото законодателство в сектор "Строителство".

От своя страна Инспекцията по труда посвещава кампанията в Седмицата на действието на 28 април – Световния ден за безопасност и здраве при работа, тъй като строителството е една от най-рисковите по отношение на трудовия травматизъм дейности. При проверките инспекторите по труда ще следят дали се спазват изискванията за безопасност и здраве при извършване на строително-монтажни работи, както и за възникването и осъществяването на трудовите правоотношения, вкл. и законосъобразното наемане на чужди граждани в България, тъй като секторът е рисков и по отношение прилагането на различните форми на недеклариран труд, както и на работата без трудов договор.

Строителството е сред акцентите в контролната дейност на Инспекцията по труда в последните години. През 2023 г. в плана на Агенцията отново е заложена специална мярка за сектора, тъй като той е с високи нива на трудов травматизъм, в т.ч. и по отношение на злополуки с летален изход и такива, водещи до инвалидност. Нагласата за пренебрегване на основни правила за безопасност при работа както от длъжностните лица, така и от работещите е сред основните причини за травматизма. Рисковият характер на строителните дейности като работа на височина, земни/изкопни работи, използване на повдигателни съоръжения и на тежка строителна механизация също допринасят за увеличаване на трудовите злополуки.

През 2022 г. в сектора са извършени 5 585 бр. проверки. Установени са 29 112 бр. нарушения, от тях 19 411 бр. са по осигуряване на здраве и безопасност при работа. Случаите на работа без трудов договор са 808 бр., което е почти 24% от всички установени случаи.

Извършените проверки от контролните органи на Инспекцията по труда установяват, че най-честите нарушения, свързани със здравословните и безопасни условия на труд, са: неизползване на колективни и лични предпазни средства; липса на обучения и професионална квалификация за извършваните дейности; неосигурено обезопасяване на конструктивни отвори и конструктивни елементи; работа на необезопасени скелета; необезопасеност на изкопите; боравене с неизправни машини и инструменти; неправилни действия при внезапно спиране на електрозахранването; използване на нестандартни (самоделни) пособия; неподдържане на реда и чистотата на работната площадка, което е предпоставка за спъване и падане; самоинициирани действия за отстраняване на авария или на дефекти на машините и други.

Инспекцията по труда използва повода да напомни на работниците, че липсата на трудов договор при трудов инцидент възпрепятства възможността им да се възползват от задължителната в сектора застраховка "Трудова злополука“, както и да претендират за неизплатени възнаграждения.

Специален софтуер, разработен от Инспекцията по труда, помага на работниците и служители да проверят каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран, както и да получат насоки как да реагират. Софтуерът представлява въпросник, който оценява риска от недеклариран труд в различните му направления – работа без трудов договор или при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др. Софтуерът е разработен по трансграничния проект "Сътрудничество за достойни условия на труд" ("Cooperation for decent work"), финансиран от Фонда за двустранни отношения по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014 – 2021.

Инструментът за самооценка е свободно достъпен на сайта на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", която е партньор по проекта, на адрес https://www.gli.government.bg/udw/ .








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: