Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Медицински университет - Пловдив с добра новина за една от най-желаните професии
Автор: Екип Varna24.bg 09:41 / 05.03.2023Коментари (0)1463
Бъдещи парамедици започна да обучава Медицински университет-Пловдив. Те изучават съвременните световни тенденции в обучението по спешна медицина в първия у нас Медицински тренировъчен симулационен център.

Сред обучаващите е екип от лектори от САЩ, воден от доц. д-р Радосвета Митова-Уелс, която е програмен директор по спешна медицина на Тексаския технологичен университет в Ел Пасо. В продължение на 20 години тя работи в САЩ и сега е част от преподавателския екип на специалността "Парамедик“ в Центъра за професионално обучение на МУ-Пловдив. В него се обучават асистенти на лекаря по дентална медицина и парамедици от 3-то ниво.

Лекторът от САЩ сподели, че от години мечтае да се върне в България и да предаде поне част от опита, който е придобила.

"Всички, които работят в Катедрата по спешна медицина и президента на Тексаския технологичен университет, имат готовност да съдействат на новото професионално обучение за парамедици“, каза доц. Уелс.

"Чрез нейното преподаване курсистите буквално ще се докоснат до съвременните световни тенденции в обучението по спешна медицина“, обясни ректорът на Медицински университет-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.

Доц. д-р Радосвета Уелс ще води практически занятия с курсистите от ЦПО в иновативния и уникален за страната Медицинския симулационен тренировъчен център на МУ-Пловдив.

В лекция на тема "Защо спешна медицина? Преди, сега и утре“ доц. Уелс засегна какви са добрите практики в САЩ, история, правни и бизнес аспекти, образование, обучение и реалността на спешната медицина.

"В настоящия момент професията на парамедика е не само силно желана от някои хора, но тя е абсолютно необходима за обществото, защото в последните години ние сме свидетели на редица природни катаклизми – наводнения, земетресения, пожари, на масови катастрофи, които отнемат десетки, стотици, а както видяхме и в съседна страна хиляди човешки животи. Това поставя пред нас отговорността и амбицията като медици, които обучават в медицинските университети, да се замислим от необходимостта за обучение на парамедици, които ще бъдат първите помощници на лекарите, докато те се включат в специализираната диагностика и лечение на спешните състояния.“, каза ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.

"Гордост на МУ-Пловдив е именно Медицинският симулационен тренировъчен център, където се обучават интерактивно по най-високи международни стандарти различни медицински специалисти. Центърът успя за кратко време да се утвърди като една от най-иновативните образователни структури по симулационно обучение в страната ни“, обясни директорът на центъра проф. д-р Благой Маринов.

В него се използват високотехнологични манекени за моделиране на симптоми, състояния и заболявания от различни области на медицината, най-нови лапароскопски, артроскопски и ендоскопски симулатори за виртуална реалност, както и 3D интерактивна маса за виртуални дисекции.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: