© Varna24.bg | | Медийна групировка и футболен отбор са най-големите длъжници на фалиралата Корпоративна търговска банка. Това заяви в студиото на "Здравей, България" по Нова тв Пламен Георгиев, председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.Според него сега е ред на държавата да стъпи в тези вземания и да си поиска парите.
Георгиев обясни, че искът за конфискация на имущество на банкера Цветан Василев с рекордна за Европейския съюз стойност от над 2,2 млрд. лв. е насочен основно към юридически лица.
"Това са основно юридически лица, зад които стои Цветан Василев, и физически - неговата съпруга и дъщеря. Реално обезпеченото имущество, което ние сме намерили и обезпечили, е 1 041 000 000 лева, плюс вземания за 380 милиона лева. От този един милиард, около 100 млн. лв. са имоти в България - в София и по морето. Има акции в акционерни дружества на стойност над 400 млн. лв., както и дялове в дружества с ограничена отговорност", отчете Георгиев.
"Почти не сме правили оценки. Акциите са оценени по номинал. За имота в Швейцария, ние сме взели парите, които са платени, плюс подобренията, които са направени там и таксите - 48 млн. лв. е този имот. 39 млн. лв. реално са заплатени, повече от милион са нотариалните такси. Отделно за ремонт на сградата", каза Георгиев и добави: "Имаме документи за всичко това".
Той изясни, че останалата част от огромната сума е отишла за закупуване на имоти и дялове от трети лица.
"Когато не можем да свържем тези лица с Цветан Василев, това са едни хора, които са ги закупили съвсем законно от банкер с добре действаща банка, както се смяташе на времето, ние няма как да отнемем имущество от тези трети лица и за това искаме равностойността в пари".
Пламен Георгиев даде пример, как реално е ставало източването на фалиралата КТБ и го определи като "доста агресивното".
"Едно дружество без никаква оперативна дейност взима кредит между 5 и 10 милиона. Той е така договорен, че не се връща главницата, а само лихви. Това дружество няма откъде да върне парите, защото то не оперира, не осъществява никаква дейност. Така дружеството преговаря с банката, която му отпуска още няколко милиона, за да покрие плащанията по стария дълг. Дружеството е на подставени лица". |