Meteo Balkans: Пролетни температури в началото на февруари, но след 10-ти - всичко се променя
Очакват ни почти пролетни температури в началото на месеца, но след 10 февруари, идва и корена промяна.
Запазват се прогнозите за зима към началото на второто десетдневие на февруари, като причината според метеоролозите на Meteo Balkans e очакваното ново стратосферното затопляне. Очакваме и по-сериозно полярно нахлуване и възможен циклогенез над Средиземно море. Според първичните прогнози се прогнозират валежи от сняг над Балканите. След изтеглянето на циклона и разширението на АЦ от северозапад, валежите отново ще се усилят, като една от причините са, че при разширяващ се антициклон се генерират възходящи движения в приземните слоеве, което ще усили валежите, съобщават от Meteo Balkans.
Валежите ще се засилят от антициклона.
След спирането на валежите ни очаква период и на по-ниски температури.
Глобалните модели, прогнозират, че този път епицентъра на очакваната снежна обстановка ще са западните и северозападни райони. Очакваната снежна покривка, ще надмине 20 см, но нека да не бързаме със заключенията!
Облачността ще се задържи разкъсана, а мъглите в равнините ще се завърнат. Отново ще се очакват застудяване, като в средата на десетдневието температурите ще под нормата. Ще има условия и за снеговалежи, ще бъде и студено. Очакваните температури ще с 5-9 градуса под климатичната норма. Очакваните минимални температури ще са между минус 15 до минус 5°С, а максималните - около 1-2°С.
Към края на второто десетдневие и в началото на третото времето отново ще се развали. Очакваме преминаването и на студен атмосферен фронт и образуването на нов средиземноморски циклон.
От последните анализи на глобалните метеорологични модели прогнозират, че се очаква нахлуване на по-сериозна арктична маса от Източна и Северна Европа към централната част на континента. Застудяването ще окаже влияние и на времето на Балканите.
Обикновеното по-студеното време в Централна и Източна Европа в този период създава условия за възникване на средиземноморски циклони, оказващи влияние на времето над Балканите.