© | | Натиск заради самия натиск, натиск, заради желание на непредставени в парламента политически сили не може да бъде повод за отказ от мандат. Това заяви на пресконференция председателят на парламента Михаил Миков в отговор на въпрос докога парламентът ще работи под натиск."Натиск за решаване на наболели проблеми, трупани с години, за решаване на социални въпроси, които засягат хиляди граждани, такъв обществен натиск е здравословен.
Част от протестиращите много често поставят важни въпроси, които имат място за решаване в законодателната дейност", посочи Миков. "Легитимността на Народното събрание се черпи от избори. Има и такъв тип легитимност, която се черпи от обществена подкрепа. Всеки орган, всяко правителство трябва да има легитимния срок от време, в който да докаже оправдава ли обществените очаквания или не. Априорното обсъждане на този въпрос, без да дадеш шанс за апробация в практиката, подменя смисъла на демокрацията и не е нищо повече от неудовлетвореност от изборните резултати, а не от конструираните след резултатите институции", заяви председателят на НС.
Според него са необходими поне 100 дни, а на сегашния кабинет са дадени само 10 дни. "Ние се вслушваме постоянно. Не се страхуваме от предсрочни избори. Само че да не излезе след това, че някой е недоволен или пък ние да сме недоволни и да се опитваме да блокираме институциите", коментира той.
Деструкцията като подход към НС е част от проблема с разбиването на институциите в България, подчерта Миков. Той изрази надежда от промененото отношение на ПГ на ГЕРБ към работата на 42 НС чрез участието им в парламентарните заседания и в комисиите. Ще започнем есента с динамична законодателна програма - поне 12 са законопроектите, които парламентът ще подготви през август и ще внесе през септември т.г., каза той.
В деня на траур нека си припомним имената на загиналите миньори в мина "Ораново", заяви в началото на брифинга Миков, както и на починалия миньор, вследствие на голямото напрежение, каза той и спомена техните имена. Живеем в действителност, която принуждава хората да работят в условия, които са далеч от европейските, допълни той.
Безпрецедентна обстановка на натиск, на обществени очаквания, настроения и емоции и въпреки това 42-то НС успя да приеме редица закони, свързани пряко с живота на обикновения човек, даде най-обща оценка в началото на изказването си Миков. Част от тях, обещани още през февруари - измененията в закона за енергетиката, които като резултат доведоха до намаляване цената на тока, продължи председателят на НС. Сесията бе белязана и с други законодателни промени в социалната сфера - увеличението на помощи за отглеждане на дете, изменения на закона за корпоративното подоходно облагане, свързани с младежката безработица и др.
Имаше засилен парламентарен контрол - надявам се министрите да бъдат все така отзивчиви към очакванията на обществото. Зададените въпроси към правителството на Орешарски са 174, а питанията са 39, отчете Миков.
Какво не успяхме да свършим? Не успяхме да разгледаме докладите на различните органи, в които НС има свои квоти - на съдебната власт, на КЗК, на ДКЕВР и др. Това ще бъде един от важните приоритети на есенната сесия.
Необходимо е да се възстанови Съветът по законодателство, стажантската програма към парламента за набиране на кадри и изграждането на звено, което да върши мониторинга върху ефекта от приеманото законодателство, каза Миков.
Източник: БТА, БНР |